Reklama

Autostrada A2

Wtorek, 3 czerwca 2025 (11:09)AktualizacjaŚroda, 4 czerwca 2025 (12:18)

Autostrada A2 to jedna z najważniejszych dróg wschód-zachód w Polsce, będąca częścią transeuropejskiego korytarza transportowego E30. Łączy zachodnią i centralną Polskę ze wschodnią granicą kraju, a pośrednio także z Niemcami i Ukrainą. Trasa ma ogromne znaczenie zarówno dla krajowego, jak i międzynarodowego ruchu drogowego.

Autostrada A2 na odcinku Warszawa-Łódź
Autostrada A2 na odcinku Warszawa-Łódź/Piotr Molecki/East News

Autostrada A2

Długość autostrady A2: około 657 km 
Początek trasy: Świecko (granica z Niemcami) 
Planowany koniec trasy: Kukuryki (granica z Białorusią) 

Droga A2 biegnie od granicy niemieckiej przez Poznań, Konin, Łódź, Warszawę, a dalej przez Mińsk Mazowiecki i Siedlce aż do rejonu Białej Podlaskiej.  

Autostrada A2 - infrastruktura i znaczenie komunikacyjne 

A2 to droga dwujezdniowa, która ma co najmniej dwa pasy ruchu w każdą stronę (na wybranych odcinkach są trzy pasy ruchu). Na trasie funkcjonują liczne węzły autostradowe, stacje benzynowe, miejsca obsługi podróżnych (MOP) i systemy zarządzania ruchem

Autostrada jest głównym korytarzem drogowym łączącym Niemcy z Białorusią i w przyszłości z Ukrainą. Odgrywa kluczową rolę w transporcie towarów oraz w ruchu osobowym. 

Stanowi też ważne połączenie pomiędzy aglomeracjami Poznania, Łodzi i Warszawy, co czyni ją jednym z najbardziej uczęszczanych szlaków drogowych w kraju.

Autostrada A2 - wpływ na gospodarkę i środowisko 

Dzięki A2 wiele regionów kraju zyskało lepszy dostęp do rynków zewnętrznych, a przemieszczanie się między największymi miastami stało się znacznie szybsze.

Autostrada A2 przyczyniła się do rozwoju przemysłu, logistyki i handlu wzdłuż swojej trasy - szczególnie w okolicach Poznania, Strykowa, Konina i Mińska Mazowieckiego

Budowa autostrady A2 wymagała uwzględnienia aspektów środowiskowych. Zrealizowano liczne inwestycje ochronne, m.in. przejścia dla zwierząt i ekrany akustyczne. 

Autostrada A2 - historia budowy i perspektywy na przyszłość 

Pierwsze plany budowy autostrady A2 sięgają okresu międzywojennego. Realna budowa rozpoczęła się jednak dopiero w latach 90. XX wieku, a przyspieszyła po 2004 roku - wraz z wejściem Polski do Unii Europejskiej.

Kluczowe odcinki autostrady A2 oddano do użytku przed mistrzostwami Euro 2012. W 2025 r. trwały prace nad wschodnią częścią A2 - od Siedlec do granicy z Białorusią.
Temat Autostrada A2 znajdziesz również w serwisie: Biznes, Motoryzacja

Autostrada A2 - Wiadomości

Autostrada A2 - Wideo