Reklama

Anna Fotyga

Piątek, 28 października 2022 (14:33)AktualizacjaCzwartek, 16 maja 2024 (12:37)

Anna Elżbieta Fotyga to polska polityk i ekonomistka. Była przewodnicząca Komitetu Integracji Europejskiej i minister spraw zagranicznych w polskim rządzie, a w latach 2007–2008 szefowa Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej Lecha Kaczyńskiego. Obecnie europarlamentarzystka. 

Anna Fotyga
Anna Fotyga/Wojciech Strozyk//Reporter

Anna Fotyga

Anna Fotyga - wykształcenie 

Anna Fotyga urodziła się 12 stycznia 1957 roku w Lęborku. W 1976 r. została absolwentką III Liceum Ogólnokształcącego im. Bohaterów Westerplatte w Gdańsku. Następnie ukończyła studia z zakresu handlu zagranicznego na Uniwersytecie Gdańskim. 

Anna Fotyga - kariera polityczna 

Karierę polityczną Anna Fotyga rozpoczęła w latach 80. Najpierw pracowała w dziale zagranicznym Krajowej Komisji Porozumiewawczej NSZZ "Solidarność", a następnie kierowała Biurem Spraw Zagranicznych Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność". Była bliską współpracownicą ówczesnego wiceprzewodniczącego związku Lecha Kaczyńskiego

Kariera polityczna Anny Fotygi nabrała rozpędu w 2001 r., kiedy objęła stanowisko dyrektora Departamentu Spraw Zagranicznych Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. W latach 2002–2004 była wiceprezydentem Gdańska. Na tym stanowisku była odpowiedzialna za m.in. politykę gospodarczą miasta. 

Anna Fotyga w 2004 r. z powodzeniem kandydowała do Parlamentu Europejskiego z listy Prawa i Sprawiedliwości. Deputowaną w europarlamencie była przez ponad rok. W listopadzie 2005 r. objęła stanowisko sekretarza w Ministerstwie Spraw Zagranicznych. Z kolei w 2006 r. – po dymisji Stefana Mellera – prezydent Lech Kaczyński mianował ją na ministra spraw zagranicznych w rządzie Kazimierza Marcinkiewicza. Anna Fotyga stała na czele MSW do listopada 2007 r. Następnie została szefem Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej i tę funkcję pełniła do sierpnia 2008 r. 

W roku 2011 startowała w wyborach do parlamentu z list PiS i uzyskała mandat poselski. W 2014 i 2019 r. również z powodzeniem starała się o urząd eurodeputowanej. W marcu 2020 r. weszła w skład grupy dziesięciu ekspertów, powołanej z inicjatywy sekretarza generalnego NATO Jensa Stoltenberga celem rozpoczęcia prac nad reformą Sojuszu Północnoatlantyckiego.

Została kandydatką Komitetu Wyborczego Prawo i Sprawiedliwość na wybory do Parlamentu Europejskiego 2024.

Anna Fotyga - życie prywatne

Anna Fotyga jest córką Jerzego i Krystyny. Jej rodzice pracowali jako lekarze. Mąż Anny Fotygi to Ryszard Fotyga, który jest inżynierem i prowadzi własną firmę. Małżeństwo ma dwoje dzieci.

Anna Fotyga - Wiadomości

Niedziela, 24 grudnia 2023 (07:55)
W budynku Polskiej Agencji Prasowej doszło do przepychanki między Antonim Macierewiczem a pracownikiem. Poseł PiS nalegał, aby ten pokazał dokumenty, jednak nie wystarczyło mu to, że wylegitymował...
Czwartek, 16 listopada 2023 (20:43)
Nie żyje Anna Gwiazda. Malarka, rzeźbiarka, radna sejmiku województwa pomorskiego z ramienia Prawa i Sprawiedliwości odeszła w nocy z środy na czwartek. Siostra byłego działacza opozycyjnego...
Niedziela, 17 października 2021 (08:17)
- Od końca zimnej wojny Arktyka była strefą pokoju i współpracy międzynarodowej, jednak w ostatnich latach sytuacja uległa zmianie - powiedział Anna Fotyga, eurodeputowana PiS. Europosłanka...