Reklama

Andrzej Buła

Wtorek, 11 czerwca 2024 (14:52)AktualizacjaPiątek, 21 czerwca 2024 (10:36)

Andrzej Buła to polski samorządowiec, polityk, nauczyciel, poseł VI i VII kadencji (2007-2013), marszałek województwa opolskiego od 2013 r., a także poseł do Parlamentu Europejskiego X kadencji.

Andrzej Buła
Andrzej Buła/Wladyslaw Czulak/AW

Andrzej Buła

​Andrzej Buła - wykształcenie  

Andrzej Buła ma wykształcenie wyższe. W 1989 roku ukończył Akademię Wychowania Fizycznego we Wrocławiu, gdzie uzyskał tytuł zawodowy trenera II klasy w piłce nożnej.

Jest także absolwentem podyplomowych studiów w Akademii Wychowania Fizycznego w Poznaniu w zakresie organizacji i zarządzania w sporcie, a także w Wyższej Szkole Zarządzania w Opolu w zakresie organizacji i zarządzania w oświacie.

Ma także tytuł MBA z zarządzania, który uzyskał na Wydziale Ekonomiczno-Wyższej Szkoły Handlowej we Wrocławiu.

Jest dyplomowanym menedżerem sportu oraz ma kwalifikacje trenera zawodowego II klasy w piłce nożnej.

Andrzej Buła - kariera zawodowa 

Przez 13 lat był nauczycielem wychowania fizycznego w Zespole Szkół Ogólnokształcących w Kluczborku. Od 2003 roku pracował w klubie sportowym MKS Kluczbork, a przez cztery lata był szefem zarządu piłkarskiego. 

Andrzej Buła - kariera samorządowa i polityczna 

Andrzej Buła jest działaczem Platformy Obywatelskiej. W 2006 roku został radnym województwa opolskiego. 

W wyborach parlamentarnych w 2007 roku po raz pierwszy zdobył mandat posła z ramienia Platformy Obywatelskiej. Reelekcję poselską uzyskał w 2011 roku. W Sejmie VI i VII kadencji Andrzej Buła był członkiem m.in. komisji edukacji, nauki i młodzieży, komisji kultury fizycznej, sportu i turystyki, a także komisji ustawodawczej.

W wyborach samorządowych w listopadzie 2013 roku został wybrany na marszałka województwa opolskiego i tym samym wygasł jego mandat poselski. W 2014 roku po raz kolejny uzyskał mandat radnego sejmiku opolskiego i w tym samym roku po raz drugi został marszałkiem województwa opolskiego.

W 2019 roku Andrzej Buła bezskutecznie kandydował w wyborach do Parlamentu Europejskiego z listy Koalicji Obywatelskiej.

W wyborach samorządowych w2024 roku po raz kolejny został radnym sejmiku województwa opolskiego, a w maju tego samego roku ponownie powierzono mu funkcję marszałka.

9 czerwca 2024 roku został wybrany na posła do Parlamentu Europejskiego. Andrzej Buła był kandydatem Koalicji Obywatelskiej w okręgu wyborczym nr 12 obejmującym województwo dolnośląskie i opolskie. Otrzymał niespełna 66 tys. głosów.

Andrzej Buła - życie prywatne 

Andrzej Buła jest żonaty z Anną. Ma syna Michała i córkę Julię.  

Andrzej Buła - Wiadomości

Poniedziałek, 10 czerwca 2024 (10:42)
Polacy wybrali 53 europarlamentarzystów, którzy pojadą do Brukseli. W poniedziałek na oficjalnej stronie Państwowej Komisji Wyborczej pojawiła się lista kandydatów, którzy otrzymali mandaty.
Sobota, 13 sierpnia 2022 (08:20)
- Gorąco apeluję do pana prezydenta, pana premiera i pana prezesa, żeby wrócili z wakacji natychmiast i zajęli się zarządzaniem kryzysowym - powiedział Donald Tusk podczas sztabu kryzysowego...
Sobota, 23 października 2021 (07:35)
Platforma Obywatelska w sobotę wybiera przewodniczącego, a także szefów regionów i powiatów. Jedynym kandydatem na szefa partii jest Donald Tusk. Jeśli chodzi o szefów w regionach, to najbardziej...