Reklama

Aleksander Miszalski

Wtorek, 14 listopada 2023 (10:56)AktualizacjaCzwartek, 9 maja 2024 (15:17)

Aleksander Jan Miszalski to polityk, samorządowiec i przedsiębiorca. W 2016 roku wybrany do Rady Miasta Krakowa. Poseł na Sejm IX i X kadencji z ramienia Koalicji Obywatelskiej. W wyborach samorządowych w 2024 r. został prezydentem Krakowa.

Aleksander Miszalski
Aleksander Miszalski/Beata Zawrzel/Reporter

Aleksander Miszalski

  • Data urodzenia:07.08.1980
  • Miejsce urodzenia:Kraków
  • Kraj urodzenia:Polska
  • Należy do:

Aleksander Miszalski - wykształcenie

Aleksander Miszalski uczył się w II Liceum Ogólnokształcącym im. Króla Jana III Sobieskiego w Krakowie. 

W 2004 r. ukończył studia na kierunku Międzynarodowych Stosunków Gospodarczych i Politycznych na krakowskim Uniwersytecie Ekonomicznym. W 2008 roku ukończył studia magisterskie na kierunku Wychowanie Fizyczne, Turystyka i Rekreacja Akademii Wychowania Fizycznego w Krakowie. W 2010 roku uzyskał także dyplom socjologii Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Aleksander Miszalski - kariera zawodowa

Aleksander Miszalski zawodowo prowadzi przedsiębiorstwo w branży turystycznej.

Jest współwłaścicielem kilku firm z branży hotelarskiej, a także sekretarzem w Krakowskiej Izbie Turystyki.

Aleksander Miszalski - kariera polityczna

Od 2009 roku Aleksander Miszalski należy do Platformy Obywatelskiej. W 2010 roku został członkiem zarządu PO w Krakowie, a w 2016 r. został jego przewodniczącym.

W 2011 r. Aleksander Miszalski został radnym Dzielnicy I Stare Miasto w Krakowie. 

Od 2014 r. zasiadał w Radzie Miasta Krakowa, gdzie przewodniczył Komisji Promocji i Turystyki oraz pracował w komisjach Planowania i ochrony środowiska, Infrastruktury, Dialogu Społecznego, a także Ekologii.

W 2018 r. z sukcesem ubiegał się o reelekcję z ramienia Komitetu Wyborczego Wyborców Jacka Majchrowskiego - Obywatelski Kraków i został ponownie radnym miejskim.

W wyborach parlamentarnych w 2019 roku Aleksander Miszalski uzyskał mandat do Sejmu IX kadencji, kandydując z listy Koalicji Obywatelskiej w okręgu wyborczym nr 13. 

W wyborach parlamentarnych w 20203 r. otrzymał 29 414 głosów i uzyskał mandat posła na Sejm X kadencji

W wyborach samorządowych w 2024 r. był kandydatem na prezydenta Krakowa. W pierwszej turze wyborów samorządowych został jednoznacznym zwycięzcą wbrew sondażom, które nie dawały mu takiej szansy. Wobec wygranej w drugiej turze, Aleksander Miszalski utracił mandat poselski na rzecz Dominika Jaśkowca (Platforma Obywatelska)

Aleksander Miszalski - kandydat na prezydenta Krakowa

Aleksander Miszalski jako kandydat na prezydenta Krakowa w I turze wyborów samorządowych w 2024 r. zdobył ponad 37 proc. głosów. Tym samym przeszedł do drugiej tury wyborów prezydenta Krakowa, w której jego konkurentem był radny i przedsiębiorca Łukasz Gibała (27 proc. głosów z I tury).

W drugiej turze 21 kwietnia Aleksander Miszalski uzyskał 51,04 proc. głosów i wygrał wybory na prezydenta Krakowa. Jego kontrkandydat Łukasz Gibała otrzymał 48,96 proc. głosów - wynika z ostatecznych danych PKW.

Aleksander Miszalski w kampanii przed drugą turą wyborów samorządowych na prezydenta miasta Krakowa przypomniał, że w wyniku wyborów samorządowych 7 kwietnia 2024 r. Koalicja Obywatelska zyskała samodzielną większość w Radzie Miasta Krakowa.Aleksander Miszalski podkreślał, że jest kandydatem zmiany, a nie kontynuacji, a jego program przewiduje m.in.: koniec patodeweloperki; rozpoczęcie budowy metra w 2028 r.; budowę parkingów park and ride, by zatrzymać 250 tys. samochodów dziennie wjeżdżających do miasta; budowę parkingów dla mieszkańców; konto internetowe dla każdego mieszkańca, by mógł brać udział we wszystkich konsultacjach społecznych w Krakowie; współpracę uczelni z biznesem; zadbanie o przedsiębiorców; 600 zł bonu na kulturę i 600 zł bonu na sport dla uczniów szkół; bezpłatne żłobki; budowę wind w blokach; budowę toalet publicznych; powołanie miejskiego ogrodnika i posadzenie 200 tys. drzew.

Aleksander Miszalski otrzymał poparcie m.in. Nowej Lewicy, rektora Uniwersytetu Ekonomicznego oraz lidera stowarzyszenia Lepszy Kraków Stanisława Mazura, który w ostatniej chwili wycofał swą kandydaturę na urząd prezydenta miasta.

Aleksander Miszalski - życie prywatne

Aleksander Miszalski ma żonę Annę. Wzięli ślub w Kościele św. Anny w Krakowie w 2019 roku.

Aleksander Miszalski mówi biegle w językach angielskim i niemieckim.

Aleksander Miszalski - Wiadomości

Poniedziałek, 10 czerwca 2024 (12:21)
Aleksandra Kot zostanie najmłodszą posłanka w tej kadencji Sejmu. Pochodząca z Rzeszowa działaczka Nowoczesnej zastąpi w parlamencie Jagnę Marczułajtis-Walczak, która została europarlamentarzystką....
Wtorek, 7 maja 2024 (13:35)
- Chciałbym ten Kraków budować we współpracy, dialogu, rzetelnej, mądrej rozmowie ze wszystkimi siłami politycznymi, ale przede ze wszystkim z mieszkańcami - powiedział nowy prezydent Krakowa...
Środa, 24 kwietnia 2024 (16:27)
- Uznaję wynik wyborów. Prezydentem jest Aleksander Miszalski. Nie pogratuluję mu. Wynik został osiągnięty również dzięki bardzo brudnym zagrywkom - mówił Łukasz Gibała, który przegrał w drugiej...
Poniedziałek, 22 kwietnia 2024 (12:43)
- Mam powody do satysfakcji. PiS po prostu zniknął. To są bardzo znaczące wyniki. 15 października pokazał, że nasza koalicja miała wielki sens - powiedział premier Donald Tusk, odnosząc się do...

Aleksander Miszalski - Wideo