Reklama

Zbigniew Ziobro

Środa, 23 listopada 2022 (13:45)AktualizacjaŚroda, 27 marca 2024 (09:50)

Zbigniew Ziobro to polski polityk i prawnik. Współzałożyciel partii Solidarna Polska, której został prezesem w 2012 roku. Pierwszy raz otrzymał mandat poselski na Sejm w 2001 roku. Na jedną kadencję został wybrany do Parlamentu Europejskiego. Minister sprawiedliwości oraz prokurator generalny.

Zbigniew Ziobro
Zbigniew Ziobro/Piotr Kamionka/Reporter

Zbigniew Ziobro

  • Data urodzenia:18.08.1970
  • Miejsce urodzenia:Kraków
  • Kraj urodzenia:Polska
  • Należy do:

Zbigniew Ziobro - wykształcenie i kariera zawodowa

W 1994 roku Zbigniew Ziobro został absolwentem Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego. Następnie odbył aplikację prokuratorską w Prokuraturze Okręgowej w Katowicach. Nigdy jednak nie pracował jako prokurator czy asesor prokuratury pomimo zdanych egzaminów. 

W latach 1998-2000 pracował w Generalnym Inspektoracie Celnym, a później został doradcą ministra spraw wewnętrznych i administracji. 

W latach 90. zajmował się publikacją artykułów o tematyce prawnej w "Rzeczpospolitej" i nie tylko. W 1999 roku założył w Krakowie Stowarzyszenie Katon oraz Centrum Pomocy Ofiarom Przestępstw.

Zbigniew Ziobro - kariera polityczna

Z początkiem lat 2000 działał w Ministerstwie Sprawiedliwości. Był sekretarzem zespołu ds. nowelizacji kodyfikacji prawa karnego. Rok później został podsekretarzem stanu. Z ministerstwa odszedł po zdymisjonowaniu ministra Lecha Kaczyńskiego, którego był najbliższym współpracownikiem. 

Współtworzył w 2001 roku Prawo i Sprawiedliwość. W tym samym roku zdobył w wyborach parlamentarnych mandat poselski i zasiadł w komisji śledczej zajmującej się "aferą Rywina". Rok później bezskutecznie startował w wyborach na prezydenta miasta Krakowa

W 2005 roku otrzymał reelekcję poselską na Sejm kolejnej kadencji. Działał jako szef kampanii wyborczej Lecha Kaczyńskiego, startującego na stanowisko prezydenta kraju.

Z nową kadencją wybrano Zbigniewa Ziobrę na ministra sprawiedliwości oraz prokuratora generalnego. Zachował je również na kolejną kadencję, a w 2008 roku został wiceprezesem Prawa i Sprawiedliwości

W 2009 roku Zbigniew Ziobro wygrał w okręgu krakowskim wybory do Parlamentu Europejskiego.

W 2011 roku komitet wyborczy PiS wykluczył Ziobrę z partii. Osoby niezgadzające się z decyzją PiS zdecydowały się na utworzenie własnego klubu parlamentarnego oraz partii - Solidarna Polska (następnie Suwerenna Polska). 

Wybory parlamentarne w 2015 roku ponownie dały Zbigniewowi Ziobrze mandat poselski. Powołany został wtedy na ministra sprawiedliwości. Otrzymał również stanowisko prokuratora generalnego po reformach wprowadzonych przez PiS. Po rządach Beaty Szydło i objęciu ich przez Mateusza Morawieckiego Zbigniew Ziobro pozostał na ministerialnym stanowisku.

W wyborach parlamentarnych w 2023 r. Zbigniew Ziobro uzyskał mandat posła na Sejm X kadencji z listy PiS.

Zbigniew Ziobro - choroba nowotworowa

W sobotę 16 marca 2024 r. były prokurator generalny i były minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro napisał w social mediach: "Po wielu miesiącach wyczerpującego leczenia onkologicznego, przeszedłem skomplikowaną operację". Przekazał także, że lekarze usunęli mu większość przełyku i część żołądka.

Ujawnił również szczegóły i okoliczności poznania diagnozyPrzekazał, że o chorobie dowiedział się 13 listopada 2023 r. po wyborach parlamentarnych. "Po drodze do Sejmu podjechałem do szpitala MSWiA w Warszawie. Odebrałem wynik badań histopatologicznych. Otworzyłem kopertę i czytam: nowotwór złośliwy przełyku. Rak! Tuż przed wejściem na salę plenarną wpisałem w wyszukiwarce Google hasło: 'nowotwór złośliwy przełyku rokowania' i zobaczyłem wyrok: umiera 90-95 proc. chorych!".

Zbigniew Ziobro we wpisie przekazał, że po tym, jak zobaczył statystyki, zadzwonił do przyjaciela, "prosząc o wydrukowanie z internetu wszystkiego, co tylko się da, na temat tego nowotworu". Potem, po południu, udał się na pierwszą konsultację onkologiczną.

Wcześniej o chorobie polityka informowali posłowie Suwerennej Polski, w tym Patryk Jaki.

Zbigniew Ziobro - komisja śledcza ws. Pegasusa

18 marca 2024 r. wiceprzewodniczący komisji śledczej ds. Pegasusa Tomasz Trela stwierdził w Radiu Zet, że były minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro powinien być wezwany przed komisję śledczą, która bada sprawę zakupu i wykorzystania oprogramowania do szpiegowania urządzeń elektronicznych Pegasus.

Tomasz Trela dodał, że w tym przypadku powinny być zachowane procedury kodeksu postępowania karnego, mające związek ze stanem zdrowia Zbigniewa Ziobry (choroba nowotworowa i leczenie szpitalne) w pierwszym kwartale 2024 r.

Zbigniew Ziobro - śledztwo ws. Funduszu Sprawiedliwości

26 marca 2024 r. na polecenie Prokuratury Krajowej służby przeszukały dom Zbigniewa Ziobry w Jeruzalu w woj. łódzkim. Zabezpieczone zostały m.in. telefony komórkowe i sprzęt elektroniczny. "Ta czynność była realizowana w sposób nadzwyczajny, (...) była filmowana w całości, uczestniczył w tej czynności prokurator, co nie jest standardem" - powiedział rzecznik Prokuratury Krajowej Przemysław Nowak.

Zbigniew Ziobro poinformował tego dnia, że "sposób przeprowadzenia tych czynności pozbawił go podstawowych praw, które przysługują każdemu obywatelowi polskiemu". Stwierdził, że nie miał "możliwości zapoznania się z postanowieniem, ewentualnej możliwości wydania rzeczy, doboru zaufanych osób do udziału w czynnościach i zagwarantowania przeszukania bez niszczenia budynku", co gwarantuje kodeks postępowania karnego - podkreślał poseł Suwerennej Polski. Zarzucił także służbom dewastację swojej nieruchomości.

Czynności te wiązały się ze śledztwem zespołu prokuratorów powołanego przez ministra sprawiedliwości Adama Bodnara. Zespół ten bada m.in. funkcjonowanie Funduszu Sprawiedliwości i wykorzystanie środków, jakimi dysponował ten fundusz. Prokuratura Krajowa podała, że w tej sprawie przestępstwo popełniło co najmniej sześć osób, w tym beneficjent dotacji z funduszu, a pięć osób zostało zatrzymanych. Chodzi o czworo "byłych i obecnych" urzędników Ministerstwa Sprawiedliwości oraz Michała O., beneficjenta funduszu.

Zespół prokuratorów powołany przez Adama Bodnara dysponuje 99 tomami akt, m.in. dokumentacją i zeznaniami świadków - podała Prokuratura Krajowa. Do sprawy dołączono kilka innych postępowań, które były wcześniej prowadzone, w tym podjęte na nowo śledztwo dotyczące zakupu oprogramowania Pegasus.

Zbigniew Ziobro - wzrost

Według mediów Zbigniew Ziobro ma wzrost 174 cm.

Zbigniew Ziobro - życie prywatne

Zbigniew Ziobro urodził się 18 sierpnia 1970 roku w Krakowie. Jest synem Jerzego Ziobry oraz Krystyny z domu Kornickiej. Matka pracowała jako stomatolog, ojciec natomiast był lekarzem i dyrektorem krynickiego sanatorium. Jego dziadkiem był oficer AK – Ryszard Kornicki. Ożenił się z dziennikarką, Patrycją Kotecką, z którą ma dwóch synów.
Temat Zbigniew Ziobro znajdziesz również w serwisie: Biznes, Motoryzacja

Zbigniew Ziobro - Wiadomości

Zbigniew Ziobro - Wideo