Reklama

Svalbard

Piątek, 23 lutego 2024 (09:58)AktualizacjaWtorek, 27 lutego 2024 (12:59)

Svalbard jest norweską prowincją znajdującą się na Oceanie Arktycznym. Największą wyspą archipelagu jest Spitsbergen. Turyści kojarzą to miejsce jako jedne z najlepszych do obserwacji zorzy polarnej.

Svalbard
Svalbard/pixabay.com

Svalbard

  • Stolica:Longyearbyen
  • Powierzchnia:61 022 km²
  • Ludność:2,5 tys.
Język urzędowy Svalbardu to język norweski. Obowiązująca w Svalbardzie waluta to korona norweska (NOK).

Liczba ludności Svalbardu jest niewielka, a większość mieszka w miasteczku Longyearbyen, które jednocześnie pełni funkcję stolicy.

Svalbard - położenie i klimat

Svalbard to archipelag leżący w Arktyce. Terytorium, o którym mowa, jest zależne od Norwegii. Znajduje się ono około 800 km na północ od kontynentu europejskiego (między Morzem Norweskim a Morzem Grenlandzkim). 

Klimat na Svalbardzie jest typowo arktyczny. Charakteryzuje się bardzo niskimi temperaturami i dużą ilością śniegu. Większość powierzchni pokrywa lodowiec

Na Svalbardzie występują dni i noce polarne, a od listopada do lutego można podziwiać zorzę polarną.

Svalbard - ustrój polityczny

Ustrój polityczny Svalbardu reguluje prawo norweskie. Archipelag, będący strefą zdemilitaryzowaną, ma jednak zapewnioną niewielką autonomię. 

Ważnymi sprawami regionu kieruje samorząd Longyearbyen, który ma ograniczone kompetencje w kwestiach administracyjnych związanych z gospodarką i planowaniem przestrzennym.

W sprawach kluczowych Svalbard podlega norweskiej administracji centralnej. Najwyższą władzę w prowincji Svalbard ma gubernator.

Svalbard - gospodarka krajowa

Gospodarka Svalbardu opiera się głównie na turystyce, wydobyciu węgla oraz badaniach naukowych. Wydobycie węgla, chociaż nie jest już tak znaczące jak kiedyś, nadal odgrywa rolę w lokalnej gospodarce.

Turystyka arktyczna przyciąga coraz więcej osób zainteresowanych unikatowymi przeżyciami związanymi z poznawaniem polarnej przyrody i ekspedycjami lodowymi. 

Svalbard - historia w pigułce

Archipelag Svalbard był znany od czasów wikingów, ale pierwsze stałe osiedla powstały dopiero w XVII wieku z inicjatywy holenderskich i angielskich myśliwych polujących na poszukiwane wtedy głównie dla skór foki.

W XIX i XX wieku na Svalbardzie rozpoczęto wydobycie węgla, które stało się głównym źródłem dochodu dla archipelagu.

W 1920 roku - na mocy Traktatu Spitsbergeńskiego - Svalbard stał się terytorium zależnym od Norwegii.

Svalbard - Wiadomości

Czwartek, 19 października 2023 (12:42)
Rodzina z Polski poleciała Skandynawskimi Liniami Lotniczymi (SAS) na Svalbard, ale podróż nie minęła zgodnie z planem. Jeszcze w samolocie dowiedzieli się, że zmarł ich bliski krewny. Nasi rodacy...
Sobota, 11 marca 2023 (08:24)
Polski podróżnik, Marcin Gienieczko, został zabrany do szpitala. "Jest cały i zdrowy pod opieką specjalistów" - przekazano we wpisie w mediach społecznościowych. W piątek pojawiły się informacje,...
Środa, 19 października 2022 (20:43)
Norweska policja zatrzymała na dwa tygodnie 47-letniego mężczyznę legitymującego się paszportami Rosji i Wielkiej Brytanii, który fotografował i filmował archipelag Svalbard za pomocą droną. Jak...
Niedziela, 31 lipca 2022 (16:34)
Prezydent Władimir Putin uroczyście podpisał nową doktrynę morską Rosji. Decyzja zapadła 31 lipca - w Dniu Floty. W związku z wydarzeniem w Sankt Petersburgu odbyła się z tej okazji parada floty...