Reklama

Słowenia

Czwartek, 14 grudnia 2023 (12:35)AktualizacjaCzwartek, 14 grudnia 2023 (14:51)

Słowenia to niewielkie europejskie państwo, położone między Włochami, Austrią, Węgrami i Chorwacją. Od 2004 roku Słowenia należy do Unii Europejskiej. Jest także częścią strefy Schengen.

Zamek we wsi Predjama w Słowenii
Zamek we wsi Predjama w Słowenii /pixabay.com

Słowenia

  • Stolica:Lublana
  • Powierzchnia:20 273 km²
  • Ludność:2 mln
Językiem urzędowym Słowenii jest język słoweński. Z kolei obowiązująca waluta to euro.

Stolicą Słowenii jest Lublana, położona w środkowej części kraju. Państwo przyjęło euro (EUR) jako oficjalną walutę 1 stycznia 2007 roku. Powierzchnia Słowenii, która wynosi niewiele ponad 20 tysięcy kilometrów kwadratowych, czyni ją jednym z mniejszych krajów w Europie. Słowenia jest znana m.in. z wysokiego poziomu życia, dobrego systemu edukacji oraz zaawansowanej infrastruktury.

Słowenia - położenie i klimat

Słowenia leży w Europie Środkowej i ma dostęp do Morza Adriatyckiego. Państwo graniczy z Węgrami, Chorwacją, Austrią i Włochami. Kraj kojarzy się z jednymi z najpiękniejszych jaskiń na świecie, czystymi jeziorami, portowymi miasteczkami oraz górami. Triglavski Park Narodowy, znajdujący się przy granicy z Włochami i Austrią w Alpach Juljskich, to doskonałe miejsce dla turystów, którzy są miłośnikami wysokich gór. Najwyższym szczytem Słowenii jest leżący w tym paśmie Triglaw o wysokości2864 m n. p. m.

Klimat Słowenii jest różnorodny. Na wybrzeżu panuje klimat śródziemnomorski, w górach - alpejski, a w głębi kraju - umiarkowany, ciepły. We wschodnich częściach można mówić o klimacie kontynentalnym.

Słowenia - ustrój polityczny

Słowenia jest demokratyczną republiką parlamentarną. Głową państwa jest prezydent, którego wybiera się w bezpośrednich wyborach. 

Z kolei na czele rządu, pełniącego funkcję wykonawczą i administracyjną, stoi premier. Premiera wybiera słoweński parlament. 

Parlament, który sprawuje władzę ustawodawczą, jest dwuizbowy. Pierwszą izbą jest Zgromadzenie Państwowe - Državni Zbor, składające się z 90 posłów, z których 88 wybieranych jest na czteroletnią kadencję w głosowaniu bezpośrednim, a dwóch jest delegowanych - jeden przez mniejszość węgierską, a drugi przez włoską. Drugą izbą jest doradcza Rada Państwowa - Državni Svet, do której należy 40 członków reprezentujących regiony i grupy interesów wybieranych na pięć lat w wyborach pośrednich.

W 2023 r. głową państwa w Słowenii była prezydent Nataša Pirc Musar, a szefem rządu premier Robert Golob.

Słowenia - gospodarka krajowa

Gospodarka Słowenii opiera się głównie na przemyśle, handlu hurtowym i detalicznym, a także transporcie i usługach. Handel z innymi państwami członkowskimi UE stanowi 67 proc. całego eksportu. Kraj odnotował znaczny postęp w rozwoju gospodarczym od czasu uzyskania niepodległości w 1991 roku.

Słowenia - historia

Słowenia przez lata była częścią innych państw. W starożytności była zajęta przez Rzymian. W VI w. pojawiły się na jej terenie plemiona słowiańskie. Kraj należał też do Cesarstwa Niemieckiego i Imperium Osmańskiego, a następnie do Austro-Węgier.

Po I wojnie światowej Słowenia stała się częścią Królestwa Serbów, Chorwatów i Słoweńców (Królestwo SHS), a po II wojnie światowej weszła w skład Socjalistycznej Federacyjnej Republiki Jugosławii.

Po upadku Związku Radzieckiego kraj opuścił Federację Jugosławii, a Słowenia stała się niezależnym państwem. Kraj przystąpił do Unii Europejskiej oraz do NATO.
Temat Słowenia znajdziesz również w serwisie: Sport, Biznes

Słowenia - Wiadomości

Niedziela, 25 lutego 2024 (19:12)
Tragedia w Słowenii. W paśmie górskim Karawanki załoga policyjnego helikoptera odnalazła ciało 28-letniego turysty z Polski. Mężczyzna od kilku dni był poszukiwany po tym, jak polskie służby...
Poniedziałek, 25 września 2023 (12:02)
Zagrożenie ze strony Rosji po jej inwazji na Ukrainę sprawiło, że Europa chce wzmocnić swoją obronę powietrzną. Nad wspólną tarczą pracuje 19 państw. Są to m.in. Bułgaria, Estonia, Łotwa, Litwa,...