Reklama

Sławomir Nowak

Piątek, 6 października 2023 (16:06)AktualizacjaŚroda, 11 października 2023 (13:05)

Sławomir Ryszard Nowak - jest politykiem, ma wykształcenie politologiczne. W latach 2004-2010 i 2011-2015 był posłem na Sejm, a w latach 2007-2009 sekretarzem stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów oraz szefem gabinetu premiera Donalda Tuska. Od 2010 do 2011 zajmował stanowisko sekretarza stanu w Kancelarii Prezydenta ds. kontaktów z rządem i parlamentem, a od 2011 do 2013 sprawował funkcję ministra transportu, budownictwa i gospodarki morskiej.

Sławomir Nowak
Sławomir Nowak/Andrzej Iwańczuk/Reporter

Sławomir Nowak

Sławomir Nowak - wykształcenie

Sławomir Nowak jest absolwentem stosunków międzynarodowych Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Gdańskiego. Tytuł magistra uzyskał w 2000 roku. W tym samym czasie ukończył zarządzanie na Wydziale Administracyjnym Wyższej Szkoły Morskiej w Gdyni, gdzie uzyskał licencjat.

Sławomir Nowak - kariera zawodowa

Jeszcze w latach studenckich założył własną firmę oferującą usługi reklamowe. Od 1999 do 2002 r. zajmował stanowisko prezesa agencji reklamowej "Signum Promotion".

W 2002 roku został wiceprezesem Radia Gdańsk.

Sławomir Nowak - kariera polityczna

W 1993 roku Sławomir Nowak wstąpił do Kongresu Liberalno-Demokratycznego. Rok później, w wyniku połączenia KLD z Unią Demokratyczną, został członkiem Unii Wolności. Od 1998 roku sprawował funkcję przewodniczącego Stowarzyszenia "Młodzi Demokraci". Jednak w w 2001 roku wskutek rozłamu część członków stowarzyszania objęła umowa stowarzyszeniowa z Platformą Obywatelską. W tym samym  2001 roku Sławomir Nowak wstąpił do Platformy Obywatelskiej.

W 2001 roku Sławomir Nowak bezskutecznie kandydował w wyborach parlamentarnych. Został posłem na Sejm IV kadencji w 2004 roku, zastępując Janusza Lewandowskiego, który z kolei przeszedł do Parlamentu Europejskiego.

W wyborach parlamentarnych w 2005 roku Sławomir Nowak zdobył 9061 głosów i uzyskał mandat do Sejmu. Został w V kadencji Sejmu członkiem Komisji Obrony Narodowej.

W wyborach parlamentarnych do Sejmu VI kadencji w 2007 roku startował z pierwszego miejsca w okręgu gdańskim, osiągnął w tym okręgu najwyższy wynik i kolejny raz został posłem z listy Platformy Obywatelskiej. Jeszcze w tym samym roku został mianowany na sekretarza stanu w Kancelarii Premiera Donalda Tuska. W 2009 r. podał się do dymisji, po czym zasiadł w zarządzie krajowym PO, a następnie w październiku został powołany na wiceprzewodniczącego klubu parlamentarnego Platformy Obywatelskiej.

W 2010 r. przewodniczył sztabowi wyborczemu Bronisława Komorowskiego w wyborach prezydenckich, a następnie w maju tego samego roku został przewodniczącym Regionu Pomorskiego Platformy Obywatelskiej. Funkcję tę sprawował jednak do 5 sierpnia 2010 roku. Od 29 września 2010 roku był sekretarzem stanu w Kancelarii Prezydenta Bronisława Komorowskiego ds. kontaktów z rządem i parlamentem. Jednocześnie zrzekł się mandatu poselskiego.

W wyborach parlamentarnych w 2011 roku ponownie dostał się do Sejmu z ramienia Platformy Obywatelskiej. Zrezygnował następnie ze stanowiska sekretarza stanu w Kancelarii Prezydenta. Po objęciu mandatu w Sejmie VII kadencji otrzymał stanowisko ministra transportu, budownictwa i gospodarki morskiej.

15 listopada 2013 r. wobec złożył dymisję ze stanowiska ministra. Stało się to po ogłoszeniu przez prokuratora generalnego zamiaru wystąpienia do Sejmu o uchylenie mu immunitetu w związku z nieprawidłowościami w jego oświadczeniach majątkowych. 27 listopada 2013 Sławomir Nowak został odwołany przez prezydenta Bronisława Komorowskiego ze stanowiska ministra transportu, budownictwa i gospodarki morskiej, a następnie w styczniu 2014 roku na własną prośbę Platforma Obywatelska zawiesiła go w prawach członka na trzy miesiące. Zostało ono następnie przedłużone o kolejne trzy miesiące.

W czerwcu 2014 r., gdy tygodnik "Wprost" ujawnił w ramach "afery podsłuchowej" nagranie rozmowy Sławomira Nowaka z wiceministrem finansów Andrzejem Parafianowiczem na temat kontroli skarbowej działalności gospodarczej żony Nowaka, złożył on rezygnację z członkostwa w PO. Pozostał jednak posłem i nadal był członkiem klubu PO.

27 listopadza 2014 r. Sławomir Nowak został nieprawomocnie skazany za składanie nieprawdziwych oświadczeń majątkowych na karę grzywny. Następnie zrzekł się mandatu poselskiego i odszedł z klubu poselskiego. Posłem przestał być 2 stycznia 2015 r..27 maja 2015 roku w postępowaniu odwoławczym, Sąd Okręgowy w Warszawie wydał wyrok na mocy którego postępowanie karne wobec Sławomira Nowaka zostało warunkowo umorzone, sąd orzekł jednak grzywnę.

Sławomir Nowak - kariera na Ukrainie

W 2016 roku Sławomir Nowak przyjął ukraińskie obywatelstwo i został prezesem Państwowej Służby Dróg Samochodowych Ukrainy - Ukrawtodoru. W 2019 roku Ukraińska Agencja ds. Zapobiegania Korupcji skierowała przeciwko niemu do sądu sprawę odnośnie oświadczenia majątkowego z 2017 roku. Zarzucono mu nieprawdziwość oświadczenia i zaniżenie wartości samochodu oraz pominięcie środków na rachunkach bankowych. Dwa tygodnie po ujawnieniu sprawy Sławomir Nowak ustąpił z funkcji prezesa Ukrawtodoru.

Polsko-ukraińskie śledztwo m.in. z udziałem prokuratury i CBA doprowadziło 22 lipca 2020 r. do tymczasowego aresztowania Słąwomira Nowaka na trzy miesiące. Narodowe Biuro Antykorupcyjne Ukrainy podało, że Słąwomir Nowak jako szef Ukrawtodoru miał przyjmować łapówki od wykonawców budów dróg. Tymczasowe aresztowanie dwukrotnie przedłużano. 

W kwietniu 2021 r. decyzją Sądu Okręgowego w Warszawie, który nie uwzględnił wniosku prokuratury, Sławomir Nowak został zwolniony. Sławomir Nowak Wyszedł na wolność po wpłaceniu ustanowionego przez sąd poręczenia majątkowego o wysokości 1 mln złotych. Sławomir Nowak nie przyznał się do winy. 

W grudniu 2021 r. Sławomir Nowak został oskarżony przez prokuraturę o popełnienie 17 przestępstw o charakterze kryminalnym, w tym założenie oraz kierowanie zorganizowaną międzynarodową grupą przestępczą, zajmującą się popełnianiem przestępstw korupcyjnych i płatną protekcją.

Według prokuratury, Sławomir Nowak jako szef Państwowej Służby Dróg Samochodowych Ukrawtodor miał żądać i przyjmować korzyści majątkowe oraz obietnice takich korzyści w kwocie ponad 6,1 mln zł. W zamian miał wspierać określone podmioty w postępowaniach o udzielenie i realizację zamówień publicznych związanych z remontem dróg na Ukrainie.

Sławomira Nowaka oskarżono również o pranie brudnych pieniędzy w okresie, kiedy pełnił funkcję szefa gabinetu politycznego premiera Donalda Tuska oraz ministra transportu i gospodarki morskiej. Zarzuty te zostały jednak wyłączone do odrębnego procesu 18 września 2023 r., podobnie na wniosek obrony zapadła decyzja o rozdzieleniu wątków polskich i ukraińskich.

Procesy Sławomira Nowaka nie rozpoczęły się.

Sławomir Nowak - życie osobiste

Sławomir Nowak jest synem Ryszarda i Haliny.

Żona Sławomira Nowaka Monika jest stomatolożką. Mają dwoje dzieci - Natalię i Juliana.
Temat Sławomir Nowak znajdziesz również w serwisie: Biznes

Sławomir Nowak - Wiadomości

Wtorek, 5 października 2021 (07:09)
​Straż Graniczna będzie jeździć luksusowym autem, z którego wcześniej korzystał podejrzany o korupcję Sławomir Nowak. Warty około 400 tysięcy złotych Range Rover Velar mógł być - zdaniem śledczych...

Sławomir Nowak - Wideo