Reklama

Prima aprilis

Poniedziałek, 25 marca 2024 (12:57)AktualizacjaWtorek, 26 marca 2024 (13:52)

Prima aprilis pochodzi z łaciny. "Prima (dies) Aprilis" oznacza "pierwszy (dzień) kwietnia". Zwyczaj polega na celowym wprowadzaniu w błąd i mówieniu nieprawdy, jednak w komicznym wydaniu. Prima aprilis obchodzony jest w wielu krajach na świecie. Tego dnia w mediach często pojawiają się żartobliwe i niesamowite informacje, które następnego dnia są prostowane, a ludzie robią sobie żarty.

"Marsz Dziwnych Kroków" wzorowany na filmach Monthy Pythona 1 kwietnia 2019 r. w Budapeszcie
"Marsz Dziwnych Kroków" wzorowany na filmach Monthy Pythona 1 kwietnia 2019 r. w Budapeszcie/Attila Volgyi/Polaris Images/East News

Prima aprilis

  • Data rozpoczęcia:01.04.
  • Kraj:Polska

Prima aprilis - geneza

Historia primaaprilisowych żartów sięga czasów starożytnych. Zwyczaj ten nawiązuje do mitologii greckiej oraz rzymskiej. Zgodnie z mitologią rzymską prima aprilis związany jest z Cerialiami, świętem obchodzonym na początku kwietnia na cześć bogini Ceres odpowiedzialnej za urodzaj i wegetację

Według legendy, bogini Ceres poszukiwała swojej zaginionej córki Prozerpiny. W czasie poszukiwań była zwodzona nieprawdziwymi informacjami. Element ten podchwycili mieszkańcy Rzymu. Przyjęło się tam, że 1 kwietnia robiono żarty i psikusy innym.

Zgodnie z mitologią grecką, prima aprilis związany jest z mitem o Demeter i jej córce Persefonie, która została porwana do Hadesu na początku kwietnia. Matka Demeter szukając jej była zwodzona głosem córki, jednak echo ją zawiodło.

Prima aprilis nawiązuje także do Veneraliów, czyli święta bogini Wenus, które łączyło się z Cerialiami oraz świętem ku czci Fortuny

Zwyczaj ten związany jest także z chrześcijaństwem. Przed wprowadzeniem kalendarza gregoriańskiego nowy rok był zależny od Świąt Wielkanocnych. W 1582 roku papież Grzegorz XIII wprowadził nowy kalendarz dla chrześcijan, zgodnie z którym początek roku kalendarzowego datowany jest na 1 stycznia. Wiele osób nie podporządkowało się jednak tej zmianie wciąż świętując nadejście Nowego Roku 1 kwietnia. Ci którzy trzymali się już kalendarza gregoriańskiego wyśmiewali niedowiarków robiąc im żarty i nazywając "kwietniowymi głupcami".

Prima aprilis na świecie

Oficjalnie uznaje się, że prima aprilis obchodzony jest od 1 kwietnia w 1564 roku. Zwyczaj zapoczątkowano we Francji za czasów panowania Karola IX. Dzień szybko stał się popularny w innych krajach. 

W państwach anglojęzycznych 1 kwietnia nazywany jest "Dniem Głupców" (April Fools’ Day albo All Fools’ Day). W Wielkiej Brytanii, Australii oraz RPA robienie primaaprilisowych psikusów dozwolone jest jednak tylko do południa.

Prima aprilis w Polsce

W Polsce prima aprilis obchodzony jest od XVI wieku. 1 kwietnia dozwolone jest robienie żartów i psikusów, ale - zgodnie ze zwyczajem - mogą dotyczyć tylko błahych spraw.

Prima aprilis - kontrowersje

Prima aprilis zapisał się także tragicznie na kartach historii. 1 kwietnia 1946 roku wyspy hawajskie nawiedziło tsunami, wywołane przez trzęsienie ziemi na Aleutach. W wyniku tsunami zginęło 196 osób.

Większość z Hawajczyków uznało ostrzeżenia o zbliżającej się katastrofie za... żart primaaprilisowy. Ludzie nie byli przygotowani na żywioł. Po tym tragicznym wydarzeniu powstał system ostrzegania przed tsunami na Pacyfiku.
Temat Prima aprilis znajdziesz również w serwisie: geekweek

Prima aprilis - Wiadomości

Niedziela, 25 lutego 2024 (10:00)
Zbliża się Wielkanoc - jedno z najważniejszych świąt w religii chrześcijańskiej. Oznacza to nie tylko liczne obchody w kościołach związane z Wielkim Tygodniem czy Wielkanocą, ale także wolne od...

Prima aprilis - Wideo