Reklama

Porozumienie

Piątek, 18 listopada 2022 (09:11)AktualizacjaWtorek, 27 sierpnia 2024 (14:12)

Porozumienie to polska centroprawicowa partia polityczna o profilu liberalno-konserwatywna i republikańskim. Powstała w 2017 roku na skutek przekształcenia Polski Razem. Do listopada 2022 roku partia nosiła nazwę Porozumienie Jarosława Gowina, a od czerwca 2023 nazwa została zmieniona Porozumienie dla Demokracji. Do sierpnia 2021 r. partia współtworzyła rząd Zjednoczonej Prawicy (m.in. z PiS). Wicepremierami z jej ramienia byli Jarosław Gowin i Jadwiga Emilewicz.

Jarosław Gowin, założyciel partii Porozumienie
Jarosław Gowin, założyciel partii Porozumienie/Polsat News/Polsat News

Porozumienie

  • Rok założenia:04.11.2017
  • Siedziba:Warszawa, ul. Wilcza 23
  • Założyciel:
  • Rodzaj:partia polityczna

Porozumienie - powstanie partii

Wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego oraz prezes Polski Razem - Jarosław Gowin ogłosił 13 października 2017 roku, że 4 listopada powstanie nowe ugrupowanie. Tego dnia Polska Razem przekształciła się podczas kongresu w Porozumienie współtworzone przez stowarzyszenia "Republikanie" przy udziale byłych działaczy partii KORWiN. Do Jarosława Gowina dołączył Chrześcijański Ruch Samorządowy,a do Porozumienia dołączyli jeszcze posłowie: Magdalena Błeńska (Kukiz'15), Zbigniew Gryglas (Nowoczesna) i senator Józef Zając klub PiS).

W styczniu 2018 r. wiceprezes Porozumienia Jadwiga Emilewicz została ministrem przedsiębiorczości i technologii.

6 lutego 2018 roku sąd odrzucił wniosek na rejestrację nazwy "Porozumienie". Dlatego też zarząd krajowy przyjął nazwę partii "Porozumienie Jarosława Gowina". Rok później partia podjęła się współpracy ze Stowarzyszeniem Polskich Chrześcijańskich Demokratów. 

Porozumienie - wybory do Europarlamentu w 2019 r.

W wyborach do Parlamentu Europejskiego w 2019 r. politycy Porozumienia znaleźli się na listach PiS. Jako jedyny mandat w Parlamencie Europejskim uzyskał wicemarszałek Senatu Adam Bielan, jako lider listy w okręgu obejmującym część województwa mazowieckiego.

Pozostali mimo obecności na listach w każdym okręgu nie uzyskali mandatów. Kandydaci Porozumienia uzyskali 2,25 proc. głosów w wyborach.

Porozumienie - wybory parlamentarne w 2019 r.

W wyborach parlamentarnych w 2019 r. przedstawiciele Porozumienia znaleźli się na listach PiS startując w pięciu okręgach do Senatu i niemal wszystkich do Sejmu. Mandaty poselskie w wyborach w 2019 r. z ramienia Porozumienia uzyskali: Mieczysław Baszko, Kamil Bortniczuk, Stanisław Bukowiec, Michał Cieślak, Anna Dąbrowska-Banaszek, Jadwiga Emilewicz, Jarosław Gowin, Andrzej Gut-Mostowy, Wojciech Maksymowicz, Iwona Michałek, Wojciech Murdzek, Marcin Ociepa, Grzegorz Piechowiak, Andrzej Sośnierz, Magdalena Sroka, Włodzimierz Tomaszewski, Michał Wypij i Jacek Żalek.

W wyborach do Senatu w 2019 r. z ramienia Porozumienia reelekcję uzyskali: Tadeusz Kopeć i Józef Zając.

Po wyborach Porozumienie podpisało porozumienie koalicyjne z Prawem i Sprawiedliwością i Solidarną Polską Zbigniewa Ziobry. Przedstawiciele partii weszli w skład rządu Mateusza Morawieckiego. Jarosław Gowin objął stanowisko wiceprezesa Rady Ministrów oraz ministra nauki i szkolnictwa wyższego. Jadwiga Emilewicz została ministrem rozwoju.

Porozumienie - wybory prezydenckie w 2020 r.


W wyborach prezydenckich w 2020 roku partia poparła kolejną kadencję urzędującego prezydenta Andrzeja Dudy

Jednak rozwój pandemii COVID-19 sprawił, że Porozumienie zaproponowało automatyczne przedłużenie kadencji Andrzeja Dudy na dwa lata, lecz bez możliwości reelekcji. Po braku poparcia tej propozycji lider porozumienia Jarosław Gowin zdecydował się zrezygnować ze wszystkich rządowych funkcji, jakie pełnił.

Na stanowisku wicepremiera został zastąpiony przez Jadwigę Emilewicz. Stanowisko ministra nauki i szkolnictwa wyższego otrzymał Wojciech Murdzek.

Jadwiga Emilewicz 26 września 2020 roku odeszła z Porozumienia. Następnie po podpisaniu nowej umowy koalicyjnej i rekonstrukcji rządu Jarosław Gowin ponownie został wicepremierem i objął urząd ministra rozwoju, pracy i technologii. Ministrem bez teki, członkiem Rady Ministrów, został Michał Cieślak. Z kolei Wojciech Murdzek został odwołany, a jego resort został zlikwidowany.

Porozumienie - konflikt w partii

Na początku 2021 roku doszło do konfliktu w Porozumieniu. Według przeciwników Jarosława Gowina jego kadencja jako prezesa miała upłynąć w 2018 r. a p.o. prezesa miał być przewodniczący konwencji krajowej Adam Bielan. Doprowadziło to do usunięcia z Porozumienia Adama Bielana i Kamila Bortniczuka, a następnie do zawieszenia wiceprezesów partii: Magdaleny Błeńskiej, Karola Rabendy (prezesa "Republikanów") i Zbigniewa Gryglasa. Zawieszeni zostali posłowie Michał Cieślak, Jackek Żalek i Włodzimierz Tomaszewski. Kolejnego dnia doszło do ich usunięcia z partii.

10 marca 2021 Sąd Okręgowy w Warszawie uznał, że Adam Bielan nie jest uprawniony do dokonania zmiany w ewidencji partii politycznej.

19 czerwca 2021 roku grupa członków związana z Adamem Bielanem ogłosiła zawieszenie Jarosława Gowina w prawach członka Porozumienia, a następnego dnia poinformowali o przystąpieniu do Partii Republikańskiej Adama Bielana. 

26 i 27 czerwca 2021 r. odbył się kongres Porozumienia, który wybrał nowe władze Porozumienia. Prezesem partii pozostał Jarosław Gowin.

Porozumienie - wyjście z koalicji rządzącej

Wobec żądań Porozumienia 10 sierpnia 2021 r. rzecznik rządu poinformował o złożeniu wniosku o dymisję Jarosława Gowina z funkcji wicepremiera. Nazajutrz Porozumienie ogłosiło zerwanie koalicji, opuściło klub PiS i założyło własny klub parlamentarny.

Wobec kolejnych odejść polityków Porozumienie ogłosiło w sierpniu 2021 r. współpracę z Koalicją Polską.

10 grudnia 2022 r. prezes Porozumienia Jarosław Gowin złożył na nadzwyczajnym kongresie partii rezygnację z funkcji. Nowym prezesem została dotychczasowa wiceprezes i rzecznik ugrupowania Magdalena Sroka.

5 lutego 2023 r. zarząd Porozumienia podjął decyzję o zamiarze jej federacyjnego połączenia z Agrounią Michała Kołodziejczaka.Współpraca ta mimo założenia nowego ugrupowania została zakończona  23 maja 2023 r.

15 czerwca 2023 r. zarząd krajowy partii podjął uchwałę o zmianie nazwy na Porozumienie dla Demokracji, a 20 lipca 2023 r. posłowie Porozumienia ogłosili wejście do klubu Koalicji Polskiej. Poseł Jarosław Gowin, który nie zgodził się na dołączenie do Koalicji Polskiej i senator Józef Zając po rozwiązaniu koła Porozumienia pozostali niezrzeszeni.

Porozumienie - posłowie i senatorowie wybrani w 2019 r.

W październiku 2023 r. Porozumienie miało pięcioro przedstawicieli w parlamencie.

Posłowie na Sejm IX kadencji:
  • Stanisław Bukowiec (klub Koalicja Polska),
  • Jarosław Gowin (niezrzeszony),
  • Magdalena Sroka (klub Koalicja Polska),
  • Iwona Michałek (klub Koalicja Polska).
Senatorowie X kadencji (2019 rok):
  • Józef Zając (niezrzeszony).
Byli posłowie Porozumienia w Sejmie IX kadencji to: Mieczysław Baszko, Kamil Bortniczuk, Michał Cieślak, Anna Dąbrowaska Banaszek, Jadwiga Emilewicz, Andrzej Gut-Mostowy, Wojciech Maksymowicz, Wojciech Murdzek, Marcin Ociepa, Grzegorz Piechowiak, Monika Pawłowska, Andrzej Sośnierz, Włodzimierz Tomaszewski, Michał Wypij, Jacek Żalek.

Były senator Porozumienia z Senatu X kadencji to: Tadeusz Kopeć.

Porozumienie - wybory parlamentarne 2023

W wyborach parlamentarnych w 2023 r. na listach kandydatów do Sejmu koalicji Trzecia Droga znaleźli się posłowie Porozumienia będący w klubie Koalicji Polskiej oraz Tomasz Czubara. Wiceprezes Porozumienia Stanisław Derehajło startował z listy Konfederacji. Z kolei Szymon Furman znalazł się na liście Bezpartyjnych Samorządowców. Z tej samej listy o miejsce Senacie ubiegał się Tomasz Legeny. Senator Józef Zając wystartował ponownie do Senatu z ramienia własnego komitetu wyborczego w ramach tzw. paktu senackiego.

Założyciel partii i jej były prezes Jarosław Gowin nie wystartował w wyborach parlamentarnych w 2023 r.

Porozumienie - Wiadomości

Piątek, 28 stycznia 2022 (09:47)
O co by dziś nie grał Jarosław Gowin, na końcu jego drogi jest chyba najwyżej wygodna polityczna synekura. Wśród głównych rozgrywających raczej się już nie znajdzie. Dobrze, aby zadbał...
Środa, 8 grudnia 2021 (15:21)
- Jarosław Gowin wraca do zdrowia i tego mu życzymy - poinformował w środę Tomasz Urynowicz z Porozumienia, radny województwa małopolskiego. Polityk zapewnił, że aktywności Gowina należy się...

Porozumienie - Wideo