Reklama

Nowa Kaledonia

Poniedziałek, 20 maja 2024 (14:07)AktualizacjaPiątek, 24 maja 2024 (12:17)

Nowa Kaledonia jest zamorskim terytorium zależnym od Francji. Niewielka wyspa ma sporą autonomię. Turyści chętnie odwiedzają ten wielokulturowy region m.in. ze względu na jedną z największych raf koralowych na świecie oraz endemiczne gatunki roślin i zwierząt - np. ptaka kagou, który jest narodowym symbolem i występuje tylko w Nowej Kaledonii.

Widok na miasto Numea w Nowej Kaledonii. Zdjęcie ilustracyjne
Widok na miasto Numea w Nowej Kaledonii. Zdjęcie ilustracyjne/DELPHINE MAYEURHans Lucas/AFP

Nowa Kaledonia

  • Stolica:Nouméa
  • Powierzchnia:19 058 km²
  • Ludność:290 tys.
 W Nowej Kaledonii językiem urzędowym jest język francuski. Oficjalna waluta Nowej Kaledonii to frank (CFP).

​Nowa Kaledonia - położenie i klimat 

Nowa Kaledonia leży na Oceanie Spokojnym. Składa się z głównej wyspy Grande Terre, archipelagu Îles Loyauté oraz mniejszych wysp - w tym Île des Pins. 

Klimat Nowej Kaledonii jest tropikalny. Wyróżnić można dwie pory roku: deszczową i suchą. Średnia roczna suma opadów wynosi około 1500 mm. Największe opady przypadają na okres letni. 

Region jest wyjątkowo różnorodny pod względem geograficznym. Znajdują się tam zarówno malownicze wybrzeża i rafy koralowe, jak i tereny górzyste. 

Nowa Kaledonia - ustrój polityczny 

Nowa Kaledonia jest terytorium zamorskim Francji, które jednak ma szeroką autonomię. System polityczny przewiduje stopniowe przekazywanie kompetencji rządu francuskiego lokalnym władzom.  

To dlatego Nowa Kaledonia ma swój parlament, który składa się z 54 członków wybieranych na pięcioletnią kadencję. 

Władza wykonawcza należy do lokalnego rządu na czele z premierem. Nowa Kaledonia prowadzi własną politykę wewnętrzną, zarządza edukacją, zdrowiem i transportem. 

Nowa Kaledonia - gospodarka krajowa 

Gospodarka Nowej Kaledonii opiera się na górnictwie. W regionie wydobywa się przede wszystkim nikiel, a także kobalt, żelazo i ołów. Szacuje się, że w Nowej Kaledonii znajduje się od 20 proc. do 30 proc. światowych rezerw niklu - pierwiastka chemicznego kluczowego dla produkcji baterii do samochodów elektrycznych. Dlatego jest on nazywany "zielonym złotem".

Nieco mniej rozwinięte są rolnictwo i rybołówstwo. Uprawia się kokosy, kawę i owoce tropikalne. Z kolei połowy ryb i owoców morza są filarem dla lokalnego rynku eksportowego. 

Dużą rolę w gospodarce odgrywa turystyka. 

Nowa Kaledonia - historia 

Pierwszymi mieszkańcami Nowej Kaledonii byli Melanezyjczycy, którzy przybyli na te tereny około 1500 lat p.n.e.

Wyspę odkrył brytyjski żeglarz James Cook w 1774 roku. W XIX wieku Nowa Kaledonia została kolonią francuską.

Po II wojnie światowej region uzyskał status terytorium zamorskiego Francji.

W latach 80. i 90. XX wieku miały miejsce ruchy niepodległościowe prowadzone głównie przez ludność miejscową - Kanaków. W wyniku protestów rdzennych mieszkańców w 1998 roku podpisano porozumienie, które dało Nowej Kaledonii większą autonomię.

W 2020 r. mieszkańcy terytorium wypowiedzieli się w referendum przeciwko uzyskaniu niepodległości przez Nową Kaledonię. W maju 2024 r. w Nowej Kaledonii rozpoczęła się kolejna fala protestów przeciwko politycznemu uzależnieniu od Francji

Nowa Kaledonia - Wiadomości

Piątek, 13 marca 2020 (14:25)
Polska na mapie świata to półperyferie - mówi prof. Tadeusz Klementewicz, profesor nauk społecznych w Zakładzie Teorii Polityki i Myśli Politycznej Wydziału Nauk Politycznych i Studiów...
Czwartek, 30 maja 2019 (08:36)
W Nowej Kaledonii, zamorskim terytorium Francji na Pacyfiku, doszło do drugiego już w ciągu tygodnia ataku rekina. Jak informuje AFP, kolejną ofiarą - po 10-letnim chłopcu - był miejscowy rybak.
Niedziela, 4 listopada 2018 (08:35)
Na Nowej Kaledonii, obecnie terytorium zamorskim Francji na południowym Pacyfiku, odbywa się w niedzielę referendum, które ma zadecydować czy wyspy staną się nowym niepodległym państwem, czy...

Nowa Kaledonia - Wideo