. Największą atrakcją wyspy jest natura oraz niezwykłe formy ukształtowania terenu. Kraj słynie z
Islandia - klimat
Na południu wyspy panuje klimat umiarkowany chłodny, a w części północnej dominuje strefa wpływów klimatu subpolarnego. Temperatury na Islandii są umiarkowane przez większość roku. Lato jest krótkie i chłodne, a okres zimowy dosyć długi.
Cechą charakterystyczną dla Islandii jest duża zmienność pogodowa. Bez względu na porę roku zdarza się zaobserwować silne opady deszczu i mocne podmuchy wiatru.
Islandia - aktywność sejsmiczna i wulkany
Islandia leży na granicy dwóch płyt tektonicznych, co sprawia, że wyspa jest aktywna sejsmicznie. Istniejące systemy monitoringu geologicznego pozwalają na ścisłe śledzenie aktywności wulkanicznej, co stanowi ważny element bezpieczeństwa dla mieszkańców Islandii.
W ciągu ostatnich lat zdarzyło się kilka znaczących erupcji wulkanów. W 1973 roku doszło do erupcji Eldfell na wyspie Heimaey. Z kolei w 2010 roku wulkan Eyjafjallajökull spowodował znaczne zakłócenia w ruchu lotniczym nad całą Europą ze względu na unoszący się w powietrzu pył wulkaniczny.
Aktualnie na Islandii obudził się wulkan Fagradalsfjall, a w kraju wprowadzono stan wyjątkowy w obawie przed wystąpieniem kolejnej silnej erupcji. Mieszkańcy pobliskiego miasta Grindavik zostali ewakuowani. Według naukowców wybuch jest nieunikniony, a świadczyć o tym mają coraz częstsze trzęsienia ziemi i mniejsze wstrząsy sejsmiczne.
Islandia - ustrój polityczny
Ustrój polityczny Islandii to republika parlamentarna, gdzie prezydent pełni funkcję głowy państwa, a władza ustawodawcza należy do jednoizbowego parlamentu, który nosi nazwę Althing. Władzę wykonawczą sprawuje rząd pod przewodnictwem premiera.
Głową państwa jest obecnie prezydent Guðni Th. Jóhannesson. Szefem rządu jest premier Katrín Jakobsdóttir.
Islandia - gospodarka krajowa
Islandia do XX wieku utrzymywała się głównie
z rolnictwa i rybołówstwa. Po II wojnie światowej i wprowadzeniu
Planu Marshalla stała się jednym
z najbardziej rozwiniętych krajów na świecie.
Islandia - historia w pigułce
Historia Islandii jest związana z przybyciem pierwszych osadników nordyckich i celtyckich na przełomie IX i X wieku. Islandczycy stworzyli wówczas niezależne społeczeństwo, a Althing, założony w 930 roku, uważany jest za jeden z najstarszych parlamentów na świecie.
W XII wieku Islandia znalazła się pod zwierzchnictwem Norwegii, a następnie pod panowaniem duńskim, z którego wyzwoliła się w 1944 roku, kiedy ogłosiła swoją niepodległość.