Reklama

Haiti

Czwartek, 18 kwietnia 2024 (10:53)AktualizacjaCzwartek, 18 kwietnia 2024 (11:08)

Haiti jest dawną kolonią francuską. To państwo położone na wyspie Haiti leżącej w archipelagu Wielkich Antyli, którą dzieli z państwem Dominikaną. Kraj jest jedynym na świecie, który uzyskał niepodległość w wyniku udanego powstania niewolników. Haiti jest najuboższym krajem na półkuli zachodniej. Szacuje się, że połowa Haitańczyków populacji potrzebuje pomocy humanitarnej. Kraj boryka się z anarchią i niestabilnymi rządami.

Pałac prezydencki w stolicy Haiti Port-au-Prince. Zdjęcie ilustracyjne
Pałac prezydencki w stolicy Haiti Port-au-Prince. Zdjęcie ilustracyjne/VALERIE BAERISWYL/AFP/East News

Haiti

  • Stolica:Port-au-Prince
  • Powierzchnia:27 750 km²
  • Ludność:11 mln
Językami urzędowymi w Haiti są języki: haitański i francuski. Waluta, która obowiązuje w Haiti to gourde (HTG).

Haiti wciąż boryka się z wysokim poziomem korupcji oraz wyjątkowo niestabilną sytuacją polityczną. Kraj regularnie nawiedzają też liczne klęski żywiołowe - m.in. trzęsienia ziemi i huragany. W ostatnim czasie uaktywniły się grupy przestępcze, które kontrolują niemale całą stolicę. Urosły one w siłę zwłaszcza po zamachu na prezydenta, który miał miejsce w 2021 roku. Od tej pory kraj nie ma głowy państwa.

Aktualna sytuacja jest napięta i bardzo trudna, a w tym niewielkim państwie grozi wybuch wojny domowej. Od początku marca 2024 roku obowiązuje tam stan wyjątkowy i godzina policyjna. Premier rządu - Ariel Henry - podał się do dymisji.

Haiti - położenie i klimat

Kraj leży w Ameryce Środkowej, na Karaibach. Na wyspie Haiti, której część zajmuje państwo Haiti, dominuje klimat zwrotnikowy, wilgotny. W kraju występuje pora deszczowa i sucha.

Temperatury są zazwyczaj wysokie przez cały rok, a największe opady pojawiają się w okresie od maja do października. Obszar Haiti jest górzysty, a najwyższym punktem jest Pic la Selle (2680 m n.p.m.).

Haiti - ustrój polityczny

Choć kraj jest republiką prezydencką, gdzie prezydent jest głową państwa i rządu, instytucje państwowe na Haiti nie są stabilne.

Rządy na Haiti, pomimo uchwalonej w 1987 roku konstytucji, rzadko były sprawowane w typowo demokratyczny sposób.

Haiti wciąż potrzebuje międzynarodowego wsparcia i pomocy gospodarczej, aby przezwyciężyć problemy społeczne i ekonomiczne.

Haiti - gospodarka krajowa

Gospodarka Haiti opiera się głównie na rolnictwie. Uprawia się kawę, trzcinę cukrową i ryż

W państwie jest bardzo wysoki wskaźnik ubóstwa i bezrobocia. Sytuacja gospodarcza w kraju mocno pogorszyła się po trzęsieniu ziemi z 2010 roku.

Turystyka, mimo ogromnego potencjału, jest wciąż słabo rozwinięta z powodu problemów z bezpieczeństwem i infrastrukturą. Turyści wolą odpoczywać poza granicami Haiti - w sąsiadującej z państwem Dominikaną.

Haiti - historia

Haiti odkrył w 1492 roku Krzysztof Kolumb. Ląd, do którego dotarł, nazwał Hispaniolą. Haiti odzyskało niepodległość w 1804 roku.

To pierwsze niepodległe państwo, które powstało dzięki niezłomności potomków afrykańskich niewolników po powstaniu przeciwko kolonialnej Francji.

Kraj doświadczył w XIX i XX wieku dyktatury i zamachów stanu, co przełożyło się na jego dzisiejszą niestabilność polityczną.
Temat Haiti znajdziesz również w serwisie: Muzyka, Sport

Haiti - Wiadomości

Piątek, 29 marca 2024 (08:08)
Organizacja Narodów Zjednoczonych opublikowała niepokojący raport dotyczący sytuacji na Haiti. W wyniku działań gangów mieszkańcy giną na ulicach i we własnych domach. Grupy przejmują kontrolę nad...
Piątek, 22 marca 2024 (05:39)
Nie żyje Ernst Julme - jeden z przywódców grup paraliżujących Haiti i jego stolicę Port-au-Prince. Pogrążone w chaosie państwo pozostaje odcięte od świata. Światowa Organizacja Zdrowia alarmuje, że...
Niedziela, 28 stycznia 2024 (06:30)
Stolica Haiti Port-au-Prince jest w większości kontrolowana przez gangi i grupy przestępcze. Ocenia się, że w mieście działa ich ok. 300 - wynika z raportu ONZ. Zbrojne bandy przejęły też niemal...