Reklama

Grupa Wagnera

Środa, 30 sierpnia 2023 (11:48)AktualizacjaCzwartek, 21 września 2023 (14:42)

Grupa Wagnera - prywatna firma wojskowa, założona w 2014 roku, ściśle powiązana z rosyjskim wywiadem wojskowym. Nazwa pochodzi od pseudonimu jej współzałożyciela i głównodowodzącego, którym był Dmitrij Utkin “Wagner”. Do 23 sierpnia 2023 roku za szefa organizacji uważany był blisko powiązany z Władimirem Putinem rosyjski oligarcha i przedsiębiorca Jewgienij Prigożyn, który zginął w katastrofie prywatnego samolotu pod Moskwą w sierpniu 2023 roku wraz z Utkinem i innymi osobami.

Szef wagnerowców Jewgienij Prigożyn zabrał głos na temat buntu swojej formacji
Szef wagnerowców Jewgienij Prigożyn zabrał głos na temat buntu swojej formacji/East News/AFP

Grupa Wagnera

  • Rok założenia:13.07.2014

​Grupa Wagnera - najważniejsze informacje

Grupa Wagnera to prywatna organizacja wojskowa funkcjonująca w Rosji od 2014 roku. Na początku w jej szeregach znajdowali się doświadczeni najemnicy. Jednak później, zwłaszcza w czasie eskalacji inwazji na Ukrainę rozpoczętej 24 lutego 2022 r., do organizacji werbowano m.in. więźniów, przy czym niektórzy z nich byli oskarżani o neonazizm. Wagnerowcy mieli być powiązani z Kremlem, a były szef organizacji Jewgienij Prigożyn był bliskim współpracownikiem Władimira Putina. Jednak Kreml oficjalnie odcina się od działalności wagnerowców.  

Grupa Wagnera - początki organizacji i działalność zbrojna 

Założenie grupy przypisuje się prawej ręce Prigożyna - Dmitrijowi Utkinowi ps. Wagner, podpułkownikowi rezerwy Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej. Po wielu wcześniejszych zaprzeczeniach, dopiero w 2022 roku oligarcha Jewgienij Prigożyn przyznał się do współzałożenia organizacji. 

Grupa Wagnera oferowała usługi swoich najemników w wielu miejscach na świecie, gdzie sytuacja polityczna jest niestabilna m.in. na terenach Afryki i Bliskiego Wschodu. Działania grupy uznawane były za zbieżne z interesami Kremla. 

Wśród akcji wagnerowców są m.in.. działania na Półwyspie Krymskim, w obwodach donieckim i ługańskim na Ukrainie, w Syrii, Mali oraz podczas najnowszej inwazji na Ukrainę.  

Członkowie Grupy Wagnera słynęli z brutalności.

Amerykańska armia szacuje, że liczba najemników Grupy Wagnera wynosiła maksymalnie około 50 tysięcy. 

Grupa Wagnera – marsz na Moskwę 

W czerwcu 2023 r. doszło.do tzw. Buntu Grupy Wagnera. Poprzedzały go liczne wypowiedzi Jewgienija Prigożyna, w których ostro krytykował rosyjskie ministerstwo obrony i dowództwo armii. Oskarżał rosyjskiego ministra obrony Siergieja Szojgu o podawanie nieprawdziwych powodów inwazji na Ukrainę, a także zrzucał na niego odpowiedzialność za śmierć rosyjskich żołnierzy. Według źródeł ukraińskich na przełomie sierpnia i września 2023 r. liczba strat rosyjskich wynosiła około 260 tys. ludzi. Prigożyn zarzucił także rosyjskiemu wojsku bratobójczy atak na swoich najemników. Punktem kulminacyjnym krytyki Prigożyna wobec działań Kremla był “marsz sprawiedliwości na Moskwę” 23 czerwca 2023 r.  

Wagnerowcy zdążyli zająć m.in. Rostów nad Donem wobec niemal całkowitej bezczynności służb Federacji Rosyjskiej. Marsz został jednak przerwany następnego dnia wieczorem niedaleko przedmieść Moskwy. Jako oficjalny powód Jewgienij Prigożyn podał chęć uniknięcia rozlewu krwi. Do porozumienia z władzami rosyjskimi miało dojść po rozmowach Prigożyna z przywódcą Białorusi Alaksandrem Łukaszenką. Po tych wydarzeniach Grupa Wagnera została przetransportowana na Białoruś.  

Grupa Wagnera – katastrofa lotnicza i śmierć przedstawicieli 

23 sierpnia 2023 r. lider grupy, Jewgienij Prigożyn, a także Dmitrij Utkin oraz cały sztab Grupy Wagnera, zginęli w katastrofie lotniczej.

Na pokładzie samolotu, który rozbił się w obwodzie twerskim niedaleko Moskwy znajdowali się m.in.: Jewgienij Prigożyn, Dmitrij Utkin, Nikołaj Matusijew, Walerij Czekałow, Aleksandr Totmin, Jewgienij Makarian.

Obecnie niejasny jest status Grupy Wagnera. Po katastrofie media podawały informacje o tym, że jednostki prywatnej organizacji militarnej kierowane są do Rosji, a jej miejsca tymczasowej dyslokacji na Białorusi są likwidowane.

Główna baza Grupy Wagnera mieści się w Mołkinie w Kraju Krasnodarskim.
Temat Grupa Wagnera znajdziesz również w serwisie: geekweek

Grupa Wagnera - Wiadomości

Poniedziałek, 26 lutego 2024 (14:26)
Rosja przemilczała drugą rocznicę napaści na Ukrainę. Z analizy amerykańskich analityków wynika, że zarówno rządzący, jak i media starały się nie poruszać tego tematu. "ISW obserwowało minimalną...
Poniedziałek, 5 lutego 2024 (18:22)
Wojsko na Białorusi będzie mogło użyć broni palnej, sprzętu bojowego i środków specjalnych przeciw cywilom - takie zmiany w regulaminie armii wprowadza nowy dekret. Podpisał go dyktator Alaksandr...

Grupa Wagnera - Wideo