Reklama

Gorzów Wielkopolski

Wtorek, 16 stycznia 2024 (09:06)AktualizacjaWtorek, 23 stycznia 2024 (10:24)

Gorzów Wielkopolski to miasto na prawach powiatu, w północno-zachodniej części Polski. Jest współstolicą (wraz z Zieloną Górą) województwa lubuskiego. W Gorzowie Wlkp. znajduje się siedziba wojewody lubuskiego. Miasto leży na Równinie Gorzowskiej, w Kotlinie Gorzowskiej, nad rzeką Wartą. Do 1945 roku Gorzów Wielkopolski był częścią niemieckiej Brandenburgii, a miasto nazywało się Landsberg an der Warthe.

Gorzów Wielkopolski
Gorzów Wielkopolski/123RF/PICSEL

Gorzów Wielkopolski

  • Liczba mieszkańców: 115 847 (2023 r.)
  • Powierzchnia: 85,72 km²
  • Województwo: lubuskie
  • prezydent: Jacek Piotr Wójcicki (od 2014 roku)

Gorzów Wielkopolski - historia

Dokument lokacyjny Gorzowa Wielkopolskiego datowany jest na 2 lipca 1257 roku, gdy Albreht de Luge dostał zgodę na założenie miasta o nazwie Landisberch Nova. Początkowo miasto nazwano Neu Landsberg, jednak z biegiem lat ukształtowało się nazewnictwo Landsberg an der Warthe. Miasto było wielokrotnie niszczone przez wojny i pożary, nawiedzały je także epidemie. W XV w. miasto było oblężone przez husytów, w XVII w. było pod szwedzką okupacją, a później utrzymywało wojska rosyjskie w wojnie 7-letniej. 

Gorzów Wielkopolski zaczął się dynamicznie rozwijać na przełomie XIX i XX w. Powstały fabryki, nowa zabudowa miejska, zbudowano połączenia drogowe i kolejowe z innymi miastami. Rozwinęła się także żegluga parowej na Warcie. 

Tragicznym czasem dla miasta była II wojna światowa. Armia niemiecka, wycofując się do Kostrzyna, wysadziła obydwa mosty, a oddziały Armii Radzieckiej spaliły stare miasto. 30 stycznia 1945 roku Landsberg an der Warthe został przyłączony do Polski, a jego nazwa została zmieniona na Gorzów nad Wartą. 

2 marca 1946 r. nadano miastu nową nazwę - Gorzów Wielkopolski. W 1950 roku miasto było stolicą województwa zielonogórskiego, a w 1975 roku zostało stolicą województwa gorzowskiego. W 1999 roku w czasie reformy administracyjnej Polski, Gorzów Wlkp. został siedzibą wojewody i stolicą nowoutworzonego województwa lubuskiego. Wraz z Zieloną Górą jest współstolicą województwa lubuskiego.

Gorzów Wielkopolski - nazwa

Niemiecka nazwa Landsberg an der Warthe pochodzi od słów "Land" (pol. ziemia, kraina), natomiast "Berg" (pol. góra). Prawdopodobnie nazwa nawiązywała do brandenburskiego Landsbergu. 7 lipca 1945 r. zaczęła obowiązywać nazwa Gorzów nad Wartą, a 19 maja 1946 zmieniono ją na Gorzów Wielkopolski. 

Władze przeprowadzą w terminie od 6 maja do 2 sierpnia 2024 roku konsultacje społeczne w sprawie wprowadzenia nowej, skróconej nazwy: Gorzów.

Gorzów Wielkopolski - atrakcje

Gorzów Wielkopolski może się pochwalić wieloma atrakcjami i zabytkami. Wśród nich są: katedra pw. Wniebowzięcia NMP, mury obronne, stary rynek, katedra gorzowska, Park Kopernika, spichlerz, estakada kolejowa, fontanna Pauckscha, Most Staromiejski, Park Kopernika, łaźnia miejska, Studnia Czarownic.

Gorzów Wielkopolski - symbole

Herb Miasta Gorzowa Wielkopolskiego pochodzi z 1996 roku. Przedstawia czerwonego orła na białym polu, trzymającego w szponach zielone liście koniczyny. Dziób i pazury orła mają kolor złocisty.

Flaga Miasta Gorzowa Wielkopolskiego ma barwy od góry: zieloną, białą i czerwoną.
Temat Gorzów Wielkopolski znajdziesz również w serwisie: Sport, Biznes

Gorzów Wielkopolski - Wiadomości

Czwartek, 26 października 2023 (08:52)
W miejscowościach w pobliżu Gorzowa Wielkopolskiego coraz częściej pojawiają się wilki. Problem nie jest nowy, ale tym razem zwierzęta częściej podchodzą do domostw, widywane były na podwórkach....

Gorzów Wielkopolski - Wideo

Środa, 27 grudnia 2023 (18:33)
Po niemiecku był "nad Wartą" i z taką nazwą został włączony do Polski. Tyle, że już rok później stał się "Wielkopolskim", choć do tej krainy jest raczej daleko. Stąd coraz bliżej do decyzji, aby...