Reklama

Francja

Czwartek, 19 października 2023 (10:29)AktualizacjaWtorek, 9 stycznia 2024 (15:17)

Francja jest największym państwem w Unii Europejskiej. To także trzeci pod względem wielkości kraj w całej Europie. Do Francji – oprócz terytorium w zachodniej części Europy, należą także zamorskie regiony (Gwadelupa, Gujana Francuska, Reunion, Martynika). Kraj słynący z pysznego jedzenia, wielu zabytków i przepięknych krajobrazów należy do strefy Schengen i jest stałym członkiem Rady Bezpieczeństwa ONZ. Stolicą Francji jest Paryż – miasto miłości leżące nad Sekwaną. Jego symbolem jest wieża Eiffla.

Stolica Francji Paryż z wieżą Eiffla
Stolica Francji Paryż z wieżą Eiffla/123RF/PICSEL

Francja

  • Stolica:Paryż
  • Powierzchnia:643 801 km² (z departamentami zamorskimi i terytoriami zależnymi)
  • Ludność:ponad 68 mln
Francja leży w Europie Zachodniej. Ma również swoje zamorskie terytoria na innych kontynentach, które są pozostałością po kolonizacji. Francja graniczy z Belgią, Luksemburgiem, Niemcami, Szwajcarią, Włochami, Monako, Andorą oraz Hiszpanią. Z Francji do Wielkiej Brytanii można obecnie koleją dostać się przez Eurotunel, który biegnie pod kanałem La Manche i łączy oba kraje. Oprócz języka francuskiego w kraju słyszy się inne języki regionalne - np. baskijski, bretoński, burgundzki, waloński czy flamandzki.

Francja - położenie i klimat

Francję od zachodu omywają wody Oceanu Atlantyckiego, na północy Kanału La Manche (Kanału Angielskiego), a od południa - Morza Śródziemnego. Kraj ma też dostęp do Morza Północnego

Największe francuskie miasta to Paryż, Nicea, Marsylia, Lyon, Tuluza, Lille i Bordeaux

Północno-zachodnia część Francji stanowią niziny, a w jej centrum i na południowo-zachodnich obszarach występują obszary górskie - w tym Alpy z najwyższym szczytem Europy - Mount Blanc (4809 m n.p.m.). Z kolei wzdłuż granicy z Hiszpanią ciągnie się pasmo Pirenejów

Dominującym klimatem we Francji jest klimat umiarkowany morski. Jedynie na południowe krańce dopływają masy powietrza śródziemnomorskiego.

Francja - ustrój polityczny

Francja jest państwem unitarnym. Jej system polityczny oparty jest na konstytucji. Na czele rządu stoi premier, który jest powoływany na urząd przez prezydenta.

Od 14 maja 2017 r. prezydentem Francji jest Emmanuel Macron. Obecnym premierem Francji od 16 maja 2022 r. była Élisabeth Borne. Po jej dymisji 9 stycznia 2023 r. prezydent Emmanuel Macron powierzył misję utworzenia rządu Gabrielowi Attalowi dotychczasowemu ministrowi edukacji.

Władza ustawodawcza należy do dwuizbowego parlamentu. Francja jest podzielona na 18 regionów administracyjnych oraz 95 departamentów na kontynencie europejskim i 5 departamentów zamorskich. Terytoria zamorskie formalnie również należą do Unii Europejskiej.

Francja - gospodarka krajowa

Francja jest mocno rozwinięta pod względem gospodarczym i należy do grupy G7, w której znajdują się najlepiej prosperujące państwa świata. Większość obywateli francuskich pracuje w usługach, kolejne miejsca pod tym względem zajmują przemysł i rolnictwo. 

We Francji znajdują się złoża węgla kamiennego, rudy żelaza, uranu oraz soli potasowej i kamiennej. Główne gałęzie przemysłu stanowią: przemysł maszynowy, metalowy, chemiczny, odzieżowy i kosmetyczny. Kraj słynie też z produkcji win oraz serów.

Francja - historia

Początkowo tereny Francji były zamieszkiwane przez plemiona celtyckie, które zostały podbite przez starożytnych Rzymian. Chrześcijaństwo na dzisiejszych ziemiach francuskich pojawiło się w II-III w. Nazwa kraju wzięła się od Franków, którzy w IX w. zajęli ówczesną Galię. W średniowieczu kraj składał się z wielu prowincji, z których wzięli się Kapetyngowie - jedna z najważniejszych dynastii. Po podziale imperium karolińskiego w 843 roku Francja zaczęła formalnie istnieć jako państwo.

W renesansie kraj był ważnym ośrodkiem kultury i sztuki. Okres panowania Ludwika XIV zakończyła jednak rewolucja francuska, która wybuchła w 1789 roku. W jej wyniku upadła monarchia, a we Francji wprowadzono republikę. W XIX wieku państwo urosło w siłę, jednak podczas I wojny światowej poniosło spore straty

Po napaści Niemiec na Polskę i rozpoczęciu drugiej wojny światowej, Francja wypowiedziała Niemcom wojnę 3 września 1939 roku. 10 maja 1940 roku po okresie tzw. "dziwnej wojny" Niemcy wkroczyli do Francji, a następnie zdobyli Paryż. Rozejm z Compiègne doprowadził do podziału na strefy okupowaną wraz z Paryżem i wolną z rządem w Vichy, a następnie powstania rządu kolaboracyjnego. Francję wyzwolili alianci, zaś do wyzwolenia stolicy doprowadziło powstanie w Paryżu.

Po latach wojny kraj został jednym z państw założycieli Unii Europejskiej.

Powiązane z tematem Francja

Unia Europejska (UE) to gospodarczo-polityczna wspólnota państw demokratycznych utworzona w 1993 roku w wyniku długotrwałego procesu integracji zapoczątkowanego po II wojnie światowej.

Francja - Wiadomości

Czwartek, 25 kwietnia 2024 (08:13)
Zawaliły się łopaty charakterystycznego wiatraka zdobiącego budynek Moulin Rouge w Paryżu, siedzibę jednego z najsłynniejszych kabaretów świata. Na miejscu działają służby. Na razie nie wiadomo, co...
Czwartek, 18 kwietnia 2024 (16:43)
Atak nożownika we Francji. Doszło do niego w pobliżu szkoły w miejscowości Souffelweyersheim na wschodzie kraju. Rany odniosły dwie dziewczynki w wieku 6 i 11 lat. Napastnik nie był wcześniej znany...

Francja - Wideo