Bogdan Zdrojewski - wykształcenie i kariera zawodowa
Bogdan Zdrojewski ma wyższe wykształcenie. W roku 1983 uzyskał tytuł magistra filozofii na Uniwersytecie Wrocławskim. Na tej samej uczelni zdobył też tytuł magistra kulturoznawstwa w roku 1985. Jest też absolwentem Studium Kształcenia i Doskonalenia Pedagogicznego Nauczycieli Akademickich. Ukończył również Wyższy Kurs Obrony Cywilnej w Akademii Obrony Narodowej.
Podjął studia doktoranckie na Uniwersytecie Wrocławskim. W roku 2015 uzyskał tytuł Doctor honoris causa Akademii Sztuk Pięknych im. E. Gepperta we Wrocławiu.
Jeszcze w latach 1976-1977 pracował jako młodszy maszynista trakcji elektrycznej w PKP. Do roku 1979 był specjalistą w Państwowych Zakładach Zbożowo-Młynarskich we Wrocławiu. W roku 1980 został członkiem Niezależnego Zrzeszenia Studentów. Od roku 1984 pracował na Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu. Został też członkiem komisji zakładowej NSZZ „Solidarność” na tej uczelni. W roku 1989 został pracownikiem Instytutu Socjologii Uniwersytetu Wrocławskiego.
Bogdan Zdrojewski - kariera polityczna
W roku 1990
Bogdan Zdrojewski został radnym Rady Miejskiej Wrocławia. Następnie
objął stanowisko prezydenta Wrocławia i pełnił tę funkcję od 4 czerwca 1990 roku do 1 września 2001 roku. W roku 1997 został senatorem jako kandydat niezależny. Zrezygnował jednak z tej funkcji w roku 2000, ponieważ
Trybunał Konstytucyjny orzekł, że nie można łączyć funkcji prezydenta miasta na prawach powiatu z mandatem parlamentarzysty. Ustąpił z urzędu prezydenta, kiedy podjął decyzję o kandydowaniu w wyborach parlamentarnych do Sejmu RP.
Uzyskał mandat poselski i został posłem na Sejm IV kadencji. W wyborach wystartował z ramienia Platformy Obywatelskiej.
W roku 2005 uzyskał reelekcję. W kolejnym roku został członkiem gabinetu cieni, odpowiadając za obronę narodową. W grudniu tego samego roku wybrano go na przewodniczącego klubu parlamentarnego PO. Wystartował też z powodzeniem w przedterminowych wyborach parlamentarnych w roku 2007.
W listopadzie tego samego roku Bogdan Zdrojewski został powołany na stanowisko ministra kultury i dziedzictwa narodowego. Pozostał na tym stanowisku po kolejnych wyborach parlamentarnych, które odbyły się w roku2011 i w których uzyskał poselską reelekcję.
Wystartował w wyborach do Parlamentu Europejskiego w roku 2014 i uzyskał mandat poselski. Został eurodeputowanym VIII kadencji. Nie wystartował jednak w kolejnych wyborach do PE, które odbyły się w roku 2019, lecz w wyborach krajowych i został senatorem X kadencji.
Senat wybrał Bogdana Zdrojewskiego na członka Krajowej Rady Sądownictwa w styczniu 2020 roku.
W wyborach parlamentarnych w 2023 r. uzyskał mandat posła na Sejm X kadencji z listy KO.
Bogdan Zdrojewski - życie prywatne
Bogdan Zdrojewski jest mężem i ojcem. Z żoną, Barbarą Zdrojewską, mają dwoje dzieci: Karolinę i Stanisława. Barbara Grażyna Zdrojewska (z domu Mietelska) jest polską polityk, działaczką samorządową oraz senatorem IX i X kadencji. Bogdan Zdrojewski jest synem Leonarda i Mirosławy Zdrojewskich.
Bogdan Zdrojewski otrzymał wiele odznaczeń i wyróżnień, w tym między innymi Złoty Krzyż Zasługi w roku 2001, Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski w roku 2014 czy tytuł doktora honoris causa Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu w roku 2015.