Reklama

Belgia

Czwartek, 4 stycznia 2024 (10:59)AktualizacjaPiątek, 5 stycznia 2024 (11:10)

Belgia jest krajem, w którym do dziś funkcjonuje monarchia. Królestwo Belgii leży w zachodniej części Europy i jest podzielone na trzy strefy językowe: francuską, niemiecką oraz niderlandzką. Ciekawostką może być fakt, że to właśnie Belgowie zapoczątkowali projekt wspólnej waluty euro. Państwo należy do Unii Europejskiej i strefy Schengen. Jest także członkiem ONZ i NATO.

Stolica Belgii, Bruksela
Stolica Belgii, Bruksela/123RF/PICSEL

Belgia

  • Stolica:Bruksela
  • Powierzchnia:30 688 km²
  • Ludność:11,7 mln
Belgia ma trzy oficjalne języki urzędowe: francuski, niderlandzki i niemiecki. Oficjalną walutą w Belgii jest euro.

Belgia to niewielkie, lecz zróżnicowane państwo. Stolicą jest Bruksela, która pełni funkcję nie tylko centrum administracyjnego państwa, ale ważnego ośrodka międzynarodowego. Jest to bowiem jedna z trzech siedzib najważniejszych instytucji Unii Europejskiej. 

Innymi dużymi metropoliami Belgii są: Brugia, Gandawa i Antwerpia. Z trzech języków urzędowych - niderlandzkiego, francuskiego i niemieckiego - niderlandzki dominuje w północnej Flandrii, francuski w południowej Walonii, a niemiecki jest używany w niewielkim obszarze na wschodzie kraju.

Belgia - położenie i klimat

Belgia graniczy z Holandią, Niemcami, Luksemburgiem oraz Francją. Kraj ma dostęp do Morza Północnego i gór. Ardeny zajmują tereny południowo-wschodniej Belgii. Ich najwyższym szczytem jest Signal de Botrange, który ma 694 m n.p.m.

Głównymi rzekami w Belgii są Moza i Skalda.

Klimat w Belgii jest umiarkowany morski, charakteryzujący się łagodnymi zimami i chłodnymi latami. Opady są równomiernie rozłożone przez cały rok. Obszary na wschodzie kraju mają pod względem klimatu bardziej kontynentalny charakter.

Belgia - ustrój polityczny

Belgia jest federalną monarchią konstytucyjną. Głową państwa jest król, a rządem kieruje premier

Głową państwa w Belgii jest obecnie król Filip I Koburg. Szefem rządu jest z kolei premier Alexander De Croo.

Parlament belgijski, który dzierży władzę ustawodawczą, składa się z dwóch izb - Izby Reprezentantów i Senatu. Najważniejsze decyzje w państwie podejmowane są przez trzy wspólnoty językowe (niemiecką, flamandzką i francuską), rząd federalny oraz trzy regiony (Flandrię, Walonię i region społeczny Brukseli).

Belgia - gospodarka krajowa

Królestwo Belgii jest krajem rozwiniętym, nowoczesnym i zamożnym. Państwo uznawane jest za jedno z najbardziej uprzemysłowionych i zmodernizowanych. Gospodarka opiera się głównie na usługach, przemyśle i handlu

Belgia jest znana z wysokiego poziomu życia, zaawansowanego przemysłu chemicznego, metalurgicznego, diamentów oraz produkcji belgijskiej czekolady, rzemieślniczego piwa i frytek, które cieszą się światową renomą.

Kraj jest siedzibą wielu międzynarodowych instytucji. 

Belgia - historia

Belgowie mają bogatą historię i kulturę. W średniowieczu obszar ten był częścią Hrabstwa Flandrii i Burgundii, a później znalazł się pod panowaniem Habsburgów. W 1830 roku Belgia ogłosiła niepodległość po krótkim okresie zjednoczenia z Holandią.

W okresie obu wojen światowych kraj był miejscem strategicznych walk. Belgia była także okupowana przez Niemcy. 

W 1948 roku wraz z Holandią i Luksemburgiem Belgia stworzyła unię celną, a w 1960 r. powstała unia gospodarcza.

Belgia aktywnie uczestniczyła w procesie tworzenia Unii Europejskiej.
Temat Belgia znajdziesz również w serwisie: geekweek, Sport, Biznes, Motoryzacja

Belgia - Wiadomości

Czwartek, 29 lutego 2024 (20:29)
- Nie atakuje się silnych. Atakuje się słabych. Takich, których można łatwo pokonać - przekonuje prezydent Andrzej Duda. W ten sposób tłumaczył, dlaczego nie wierzy w to, by Rosja zaatakowała jakiś...
Poniedziałek, 19 lutego 2024 (08:12)
Brytyjski statek handlowy został uszkodzony u wybrzeży Jemenu. W pobliżu statku doszło do eksplozji. Załoga miała bezpiecznie opuścić jednostkę. Za atakiem stoją rebelianci Huti, którzy od kilku...

Belgia - Wideo