Reklama

Austria

Czwartek, 4 stycznia 2024 (10:23)AktualizacjaCzwartek, 4 stycznia 2024 (14:46)

Republika Austrii to państwo, które leży w środkowej części Europy. Składa się ono z dziewięciu krajów związkowych. Austria należy do strefy Schengen. Jest też jednym z państw członkowskich Unii Europejskiej.

Symbol stolicy Austrii Wiednia - katedra św. Stefana
Symbol stolicy Austrii Wiednia - katedra św. Stefana/123RF/PICSEL

Austria

  • Stolica:Wiedeń
  • Powierzchnia:83,9 tys. km²
  • Ludność:8,9 mln
Językiem urzędowym w Austrii jest język niemiecki. Obowiązująca w Austrii waluta to euro.

Stolicą Austrii jest Wiedeń - miasto o bogatej historii pełne zabytków sztuki i architektury. To miejsce, gdzie tradycja spotyka się z nowoczesnością, a relikty burzliwej przeszłości sąsiadują z nowoczesnymi budowlami. Inne duże miasta na mapie tego kraju to: Graz, Salzburg, Innsbruck, Linz i Klagenfurt. Mieszkańcy posługują się językiem niemieckim, który jednak ma swoje regionalne odmiany.

Austria - położenie i klimat

Austria leży w strefie klimatu umiarkowanego i nie ma dostępu do morza. Kraj graniczy z Czechami, Niemcami, Słowacją, Węgrami, Słowenią, Włochami, Lichtensteinem oraz Szwajcarią.

Powierzchnia kraju jest typowo górzysta, a ponad połowę Austrii zajmują najwyższe europejskie góry - Alpy - co przyciąga turystów z całego świata, szczególnie w sezonie zimowym. Góry stanowią barierę klimatyczną, wpływając na warunki atmosferyczne w poszczególnych regionach kraju. Jedynie we wschodniej części kraju występuje Kotlina Wiedeńska.

Najwyższym szczytem w Austrii jest Grossglockner, który znajduje się w Wysokich Taurach i ma wysokość 3797 m n.p.m. Najdłuższą rzeką jest Dunaj.

Austria - ustrój polityczny

Austria jest państwem federacyjnym, a ustrój polityczny w Austrii to związkowa republika parlamentarna. Głową państwa jest prezydent, a rządem kieruje kanclerz

Głową państwa w Austrii jest obecnie prezydent Alexander Van der Bellen, a szefem rządu kanclerz Karl Nehammer.

Rządy poszczególnych krajów związkowych oraz rząd federalny sprawują władzę wykonawczą w państwie. Parlament Federalny jest dwuizbowy. Składa się z Rady Narodowej (izba niższa) i Rady Federalnej (izba wyższa).

Austria - gospodarka krajowa

Austria jest krajem dobrze rozwiniętym pod względem gospodarczym. Najlepiej prosperującymi gałęziami gospodarki są: usługi, turystyka, sektor finansowy oraz handel. W Austrii kwitnie też przemysł wydobywczy. Można spotkać tam m.in. rudy żelaza, węgiel kamienny, pokłady soli, grafitu i kwarcu. Austria jest również największym producentem magnezytu na świecie.

Gospodarka Austrii jest jedną z najsilniejszych w Europie, a kraj jest znany z wysokiego poziomu życia i stabilności ekonomicznej.

Austria - historia

Historia Austrii sięga czasów celtyckich. Kraj znajdował się również pod panowaniem Rzymian, a następnie należał do rodu Babenbergów. W pierwszej połowie XII wieku Henryk Jasomirgott nadał Austrii rangę księstwa, a Wiedeń stał się jego miastem-rezydencją. Państwo zostało prawdziwą potęgą pod panowaniem Habsburgów, jednak w XVI wieku zagrozili jej Turcy.

Po odsieczy wiedeńskiej nastąpił rozkwit kultury i sztuki na tym terenie, a panowanie cesarzowej Marii Teresy i jej syna Józefa II skutkowało licznymi reformami

Austria brała udział w wojnach napoleońskich i razem z Węgrami stworzyła potężne cesarstwo austro-węgierskie. Śmierć arcyksięcia Franciszka Ferdynanda w 1914 roku w zamachu w Sarajewie była iskrą, która wywołała I wojnę światowej. Po wojnie doszło do upadku Austro-Węgier i powstania państw narodowych (Austrii, Czechosłowacji oraz Węgier).

W 1938 roku doszło do tzw. Anschlussu, czyli włączenia Austrii do III Rzeszy.
 
Po II wojnie światowej Austria pozostawała pod kontrolą aliantów: Wielkiej Brytanii, Francji, USA i Związku Radzieckiego i dopiero w latach 50. XX wieku odzyskała pełną niezależność i pozycję neutralnego państwa. Współczesna historia Austrii to historia budowy demokratycznego społeczeństwa, rozwijającej się gospodarki i aktywnej roli w międzynarodowej wspólnocie.

Austria - Wiadomości

Czwartek, 11 stycznia 2024 (16:17)
31-letnia dziedziczka postanowiła rozdać większość z należących do niej 25 milionów euro. Żeby to zrobić, chce znaleźć 50 zwykłych Austriaków, które zdecydują, na co wyda pieniądze. W środę zaczęto...