Reklama

Agnieszka Wojciechowska van Heukelom

Niedziela, 3 marca 2024 (19:09)AktualizacjaWtorek, 16 kwietnia 2024 (12:26)

Agnieszka Wojciechowska van Heukelom to polityk, filolożka i działaczka społeczna. Posłanka na Sejm X kadencji.

Agnieszka Wojciechowska van Heukelom
Agnieszka Wojciechowska van Heukelom/Piotr Kamionka/Reporter

Agnieszka Wojciechowska van Heukelom

Agnieszka Wojciechowska van Heukelom - wykształcenie

Agnieszka Wojciechowska van Heukelom jest absolwentką filologii polskiej, którą studiowała na Uniwersytecie Łódzkim do 1989 r.

Agnieszka Wojciechowska van Heukelom - działalność społeczna

W czasach szkolnych dołączyła Agnieszka Wojciechowska van Heukelomdo Niezależnego Zrzeszenia Uczniów Szkół Średnich oraz działała na rzecz Ruchu Obrony Praw Człowieka.

W czasie stanu wojennego pomagała osobom ukrywającym się, dostarczając im żywność oraz ułatwiając kontaktowanie się z rodzinami.

Na studiach była zaangażowana w struktury NZS Uniwersytetu Łódzkiego. W maju 1989 r. była współorganizatorką manifestacji w sprawie zalegalizowania tego ugrupowania.

Ponadto, Agnieszka Wojciechowska van Heukelom była powiązana z podziemnymi strukturami NSZZ "Solidarność". Od 1989 do 1990 r. pracowała w sekretariacie Komisji Uczelnianej "Solidarności" na łódzkiej uczelni.

Jest współzałożycielką Towarzystwa Polska-USA w Łodzi.

Agnieszka Wojciechowska van Heukelom działała na rzecz ochrony lokatorów. W 2012 r. mianowano ją prezesem stowarzyszenia Europejskie Centrum Inicjatyw Obywatelskich, które działa na rzecz praw mieszkańców.

W 2014 r. została pozwana za nazwanie "czyścicielami kamienic" zarządców budynku, znajdującego się na ul. Targowej 47 w Łodzi. Sąd po pięciu latach trwania procesu uznał, że sformułowanie było użyte w sposób odpowiedni do sytuacji - mężczyźni mieli, m.in. podwyższać ceny mieszkań, czy odcinać media lokatorom.

W 2021 r. działaczka stwierdziła, że sytuację związaną z bezprawnymi działaniami zarządców mieszkań mogłoby zmienić powołanie Rzecznika Praw Lokatorów.

Agnieszka Wojciechowska van Heukelom - kariera samorządowa

Agnieszka Wojciechowska van Heukelom była zaangażowana w kampanię Łódzkiego Porozumienia Obywatelskiego w trakcie wyborów samorządowych w 1990 r.

Następnie została zatrudniona jako rzeczniczka prasowa Waldemara Bohdanowicza, po czym wyjechała na 10 lat do Holandii.

W 2003 r. rozpoczęła pracę jako asystentka Jerzego Kropiwnickiego, ówczesnego prezydenta Łodzi z ramienia Łódzkiego Porozumienia Obywatelskiego. Była odpowiedzialna, m.in. za utworzenie Regionalnego Biura Województwa Łódzkiego w Brukseli. Ponadto, zarządzała działalnością Delegacji Polskiej w Komitecie Regionów w stolicy Belgii.

W tym samym czasie bezskutecznie kandydowała w wyborach na prezydenta Łodzi. Startowała z ramienia KW Nowa Prawica, a jej kandydaturę popierał Janusz Korwin-Mikke. Otrzymała 3,50 proc. głosów, tym samym zajmując piąte miejsce w wyborach. Nie udało jej się również dostać do Rady Miejskiej.

W 2018 r. Agnieszka Wojciechowska van Heukelom ponownie kandydowała na prezydenta Łodzi. Zajęła czwarte miejsce, otrzymując 1,32 proc. głosów. Nie uzyskała również mandatu do Rady Miasta. W trakcie tych wyborów startowała z własnego komitetu jako bezpartyjna.

Trzy lata później zorganizowała referendum w sprawie odwołania prezydent miasta Hanny Zdanowskiej. Ostatecznie nie odbyło się ono z powodu niewystarczającej liczby zebranych podpisów.

Agnieszka Wojciechowska van Heukelom - kariera polityczna

Agnieszka Wojciechowska van Heukelom koordynowała kampanię wyborczą Joanny Kluzik-Rostkowskiej w 2007 r. Została następnie dyrektorką biura poselskiego posłanki. Tę funkcję pełniła przez cztery lata.

W 2010 r. współorganizowała kampanię prezydencką Jarosława Kaczyńskiego. W tym samym czasie Jarosław Jagiełło usunął ją z Prawa i Sprawiedliwości. Wówczas działaczka dołączyła do partii Polska Jest Najważniejsza założonej przez Joannę Kluzik-Rostkowską oraz Elżbietę Jakubiak. Do 2014 r. Wojciechowska van Heukelom zarządzała strukturami PJN w województwie łódzkim.

W 2011 r. Agnieszka Wojciechowska van Heukelom pierwszy raz startowała w wyborach parlamentarnych z ramienia partii Polska Jest Najważniejsza. Nie udało jej się uzyskać mandatu.

Cztery lata później również bezskutecznie kandydowała w wyborach parlamentarnych z listy KWW "Kukiz ‘15". Niedługo później została asystentką ds. społecznych Kornela Morawieckiego. W 2016 r. została pełnomocnikiem łódzkich struktur jego partii Wolni i Solidarni.

W 2018 r. Kornel Morawiecki z powodu nieprawidłowych działań przy rejestracji list ugrupowania Wolni i Solidarni cofnął pełnomocnictwa kilku członkom partii, w tym m.in. Agnieszce Wojciechowskiej van Heukelom. Jednym z powodów było umieszczenie podpisów osób nieżyjących na listach poparcia.

Agnieszka Wojciechowska van Heukelom z powodzeniem kandydowała w wyborach parlamentarnych 2023 z ramienia Prawa i Sprawiedliwości. Udało jej się otrzymać mandat do Sejmu X kadencji z wynikiem 10 557 głosów poparcia.

Jako kandydatka PiS Agnieszka Wojciechowska van Heukelom kandydowała na urząd prezydenta Łodzi i zajęła drugie miejsce w wyborach samorządowych 2024 z poparciem 22,56 proc. głosów. Na Agnieszkę Wojciechowską van Heukelom głosowały 54 733 osoby.

Agnieszka Wojciechowska van Heukelom - kontrowersje

Na początku 2024 r. Wojciechowska van Heukelom podczas obrad Sejmu powiedziała o Magdalenie Filiks: "Gdybym miała taką matkę, to bym się zabiła". Zdanie wywołało ogromne oburzenie, zważywszy na fakt, że syn posłanki Magdaleny Filiks popełnił samobójstwo.

Agnieszka Wojciechowska van Heukelom - odznaczenia i nagrody

W ramach działalności na rzecz NZS Wojciechowska van Heukelom otrzymała Złoty Krzyż Zasługi w 2010 r.

W 2016 r. odznaczono ją Krzyżem Wolności i Solidarności, który nadał prezydent Andrzej Duda.

Agnieszka Wojciechowska van Heukelom otrzymała także w 2019 r.nagrodę "Osobowości roku" w kategorii "działalność społeczna i charytatywna". Konkurs był organizowany przez Dziennik Łódzki oraz Express Ilustrowany.

Cztery lata później wraz ze swoją matką, Krystyną Wojciechowską, została uhonorowana Medalem Stulecia Odzyskanej Niepodległości w łódzkim Urzędzie Wojewódzkim.

Agnieszka Wojciechowska van Heukelom - życie prywatne

Agnieszka Krystyna Wojciechowska van Heukelom ma córkę.

Polityk jest córką Krystyny i Ryszarda. Jej ojciec działał w opozycji antykomunistycznej w czasach PRL oraz był radnym w łódzkiej Radzie Miejskiej w latach 1990-1993.

Agnieszka Wojciechowska van Heukelom - Wiadomości

Środa, 17 stycznia 2024 (18:15)
Podczas sejmowej debaty doszło do incydentu, którego kulisy przed blokiem głosowań ujawniła Agnieszka Kłopotek. - Słyszałam, jak posłanka Agnieszka Wojciechowska van Heukelom powiedziała w stronę...
Czwartek, 11 stycznia 2024 (13:22)
Siedziba Telewizyjnej Agencji Informacyjnej przy Placu Powstańców Warszawy 7 została zamknięta dla osób postronnych. Decyzję wydał likwidator państwowej spółki medialnej. "Od 20 min nie mogę ani...
Czwartek, 19 października 2023 (11:08)
Zwycięzcą październikowych wyborów parlamentarnych zostało Prawo i Sprawiedliwość, jednak to partie opozycji demokratycznej mają największe szanse na utworzenie rządu. Interia publikuje pełną listę...
Wtorek, 17 października 2023 (13:43)
Prawo i Sprawiedliwość zostało zwycięzcą wyborów parlamentarnych i do Sejmu wprowadzi 194 reprezentantów. Koalicja Obywatelska uzyskała 157 mandatów, Trzecia Droga 65, Nowa Lewica 26, a...