Reklama

2 maja

Wtorek, 30 kwietnia 2024 (14:31)AktualizacjaCzwartek, 2 maja 2024 (16:33)

2 maja obchodzony jest Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. To polskie święto państwowe, którego pomysłodawcą był dziennikarz Andrzej Zaporowski. 2 maja świętowane jest nie tylko Święto Flagi, ale także Dzień Polonii i Polaków za Granicą.

Flaga Rzeczpospolitej na Rondzie Radosława w Warszawie
Flaga Rzeczpospolitej na Rondzie Radosława w Warszawie/Łukasz Szczepański /Reporter

2 maja

  • Kraj:Polska

2 maja - kiedy uchwalono Dzień Flagi? 

Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej został ustanowiony przez Sejm w 2004 roku. To święto, które ma wyrażać szacunek do flagi narodowej i propagować wiedzę o polskiej tożsamości oraz symbolach państwowych. Data została wybrana ze względu na to, że tego dnia w 1945 roku polscy żołnierze z Dywizji Kościuszkowskiej zawiesili biało-czerwoną flagę na Kolumnie Zwycięstwa oraz na Reichstagu w Berlinie.

Druga przyczyna ma charakter praktyczny: ustanowienie święta 2 maja uzasadniało pozostawienie wywieszonych 1 maja flag narodowych, które "oczekiwały" na Święto Konstytucji 3 maja.

2 maja - czy jest dniem wolnym od pracy?

2 maja nie został dopisany do ustawy o dniach wolnych od pracy, w której zapisany jest katalog wszystkich świąt ustawowo wolnych od pracy w Polsce. W Dzień Flagi urzędy, poczta, sklepy są normalnie otwarte. 

Niektóre podmioty zatrudniające pracowników wyznaczają jednak 2 maja dzień wolny od pracy w zamian za inne ustawowo wolne święto wypadające w sobotę, na przykład 6 stycznia. Zazwyczaj Święto Flagi jest dniem wolnym od zajęć dydaktycznych w szkołach, czyli dla dla nauczycieli i uczniów.

2 maja - jak obchodzimy Święto Flagi?  

Z okazji Święta Flagi 2 maja organizowane są różnego rodzaju akcje, pochody i manifestacje patriotyczne. Poza tym co roku tego dnia Polacy wywieszają flagi w oknach lub na balkonach swoich domów i mieszkań

Z kolei urzędy wywieszają flagi na dachach. Wywieszając flagę na budynkach instytucji państwowych, kościołów czy siedzib firmowych należy pamiętać o tym, że flaga Polski ma pierwszeństwo i wieszamy ją zawsze przed flagą przedsiębiorstwa, Unii Europejskiej lub przed flagą innego kraju, np. Watykanu

2 maja - ciekawostki na temat Święta Flagi  

Święto Flagi to dobra okazja do tego, aby dowiedzieć się więcej o symbolach narodowych oraz ich pochodzeniu, a tym samym o historii kraju.   

Czym są polskie barwy narodowe? Aby uniknąć nieporozumień, czym dokładnie jest kolor biały i czerwony na polskiej fladze, w dniu 31 stycznia 1908 roku uchwalono ustawę, w myśl której kolory flagi powinny być wizualizowane w postaci tak zwanych współrzędnych trójchromatycznych barw. 

Zgodnie z tym dokumentem kolor biały na polskiej fladze jest bielą z refleksami, zaś kolor czerwony ma przyjmować formę barwną ciemnej czerwieni zwanej karmazynem.

Jaki jest układ barw na polskiej fladze? Barwy flagi polskiej są odzwierciedleniem kolorów chorągwi polskiej, a więc białego orła na czerwonym tle. Ten symbol państwa polskiego jako Korony Polskiej obowiązywał już od średniowiecza. Najważniejszym jego elementem był znak w godle, a więc sam orzeł biały i stąd właśnie biały kolor powinien znajdować się na górze flagi, a czerwony na jej dole.  

Jaka jest prawidłowa długość boków flagi narodowej? Poprawną długość boków flagi polskiej określa "Ustawa z dnia 1 sierpnia 1919 r. o godłach i barwach Rzeczypospolitej Polskiej". Zgodnie z dokumentem długości boków w poprawnie przygotowanej fladze polskiej powinny mieścić się w proporcjach 5:8. Jeśli dana flaga ma 1 metr szerokości, to jej długość sięgać powinna 1,6 metra. Jeżeli te proporcje nie są zachowane, mamy do czynienia jedynie z barwami narodowymi, a nie z flagą polską.

2 maja -  Dzień Polonii i Polaków poza granicami kraju

Wraz z Dniem Flagi 2 maja w Polsce jest obchodzony Dzień Polonii i Polaków poza granicami kraju, ustanowiony przez Sejm 20 marca 2002 r. Święto ustanowiono, "uznając wielowiekowy dorobek i wkład Polonii i Polaków za granicą w odzyskanie przez Polskę niepodległości, wierność i przywiązanie do polskości oraz pomoc Krajowi w najtrudniejszych momentach, w celu potwierdzenia więzi z Macierzą i jedności wszystkich Polaków, tak mieszkających w Kraju, jak i żyjących poza nim".

Według danych MSZ poza granicami Polski mieszka ok. 20 mln osób polskiego pochodzenia. Są to osoby, które wyjechały z kraju lub urodziły się poza Polską, ale poczuwają się do polskiego pochodzenia i związków z polskością: potomkowie emigrantów z XIX wieku i uchodźców uciekających przed wojnami, kolejne pokolenia dawnych obywateli polskich, którzy pozostali na Kresach lub w głębi Związku Sowieckiego, byli opozycjoniści antykomunistyczni z rodzinami i emigranci zarobkowi, którzy wyjechali z Polski po 1989 r.
Temat 2 maja znajdziesz również w serwisie: Biznes

2 maja - Wiadomości

Piątek, 29 kwietnia 2022 (09:48)
2 maja 2022 wypada w poniedziałek. Czy oznacza to, że będziemy musieli przerwać majówkę i iść do pracy? W naszym tekście znajdziecie odpowiedź nie tylko na to pytanie, ale także: na jakie dni...
Środa, 2 maja 2012 (06:21)
Pragnę Was zapewnić, że w dalszym ciągu Polska będzie Was wspierać - powiedział we wtorek w orędziu telewizyjnym marszałek Senatu Bogdan Borusewicz, z okazji obchodzonego 2 maja po raz 11. Dnia...
Środa, 2 maja 2012 (06:11)
Od podpisania przez prezydenta Bronisława Komorowskiego nowelizacji ustawy wprowadzającej obowiązek umieszczania godła narodowego na stroju sportowców - reprezentantów kraju rozpoczęły się dziś...
Niedziela, 2 maja 2010 (07:41)
W niedzielę 2 maja - po raz siódmy - obchodzony będzie Dzień Flagi RP. Centralne uroczystości - z udziałem Bronisława Komorowskiego, marszałka Sejmu pełniącego obowiązki głowy państwa - odbędą się...
Niedziela, 2 maja 2010 (07:28)
Wyspy Brytyjskie oraz krańce wschodnie kontynentu są pod wpływem wyżów. Pozostałe obszary Europy są w zasięgu rozległego niżu znad północnej Skandynawii. Polska jest pod wpływem tego niżu, w...
Piątek, 30 kwietnia 2010 (09:34)
Niedawno w całej Polsce powiewały biało-czerwone flagi z żałobnymi wstążkami. Wielka tragedia uświadomiła Polakom, jak ważny jest nasz narodowy symbol. 2 maja, w Dniu Flagi Rzeczpospolitej...
Środa, 27 maja 2009 (13:04)
Strajki w 1988 roku i obrady Okrągłego Stołu doprowadziły do wyborów 4 czerwca 1989 roku. Przekazujemy kalendarium wydarzeń związanych z 20. rocznicą obalenia komunizmu w Polsce.