Reklama

Reklama

Świętokrzyskie: Zalążek trąby powietrznej na zdjęciach internautów

Od wtorku tzw. łowcy burz z woj. świętokrzyskiego na facebookowym koncie "Storm Chasers Świętokrzyskie", publikują zdjęcia nadesłane przez internautów. Na wielu fotografiach widać zalążek trąby powietrznej.

Z wpisów zamieszczanych na facebookowym profilu Storm Chasers wynika, że nad Opatowem pojawiły się zalążki trąby powietrznej. We wtorek pojawił się pierwszy post z uchwyconym na fotografii lejem kondensacyjnym, od którego zaczyna się trąba powietrzna. Jak informują pasjonaci, niewykluczone, że mógł nastąpić kontakt z ziemią. 

Zjawisko było widoczne z różnych miejsc w Opatowie i okolicach. Storm Chasers zamieścili prośbę o dodawanie zdjęć przez obserwujących stronę. Użytkownicy odpowiedzieli i podzielili się fotografiami w komentarzach. 

Reklama

Chwilę później pojawiła się informacja o możliwym pojawieniu się drugiego zalążka trąby powietrznej, tym razem w okolicach Bałtowa. "Komórki mogą nieść ze sobą intensywny opad i być może padną także wyładowania atmosferyczne. No i oczywiście nie możemy wykluczyć, że pojawią się jeszcze jakieś zalążki trąby powietrznej" - podają Storm Chasers. 

Prognozy pogody na najbliższe dni dla Opatowa i okolic nie wskazują, aby miało dojść do podobnych zjawisk. Porywy wiatru nie powinny przekraczać 13 km/h. 

Trąba powietrzna to niezwykle rzadkie zjawisko, które za każdym razem wzbudza duże zainteresowanie i niepokój. Co roku w Polsce notuje się kilkanaście tego typu zjawisk, ale liczba ta regularnie wzrasta. Trąby powietrzne w Polsce są stosunkowo niewielkie, znacznie mniejsze niż w Stanach Zjednoczonych, ale oczywiście również groźne.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy