Reklama

Reklama

Cmentarzysko odkryto podczas budowy drogi

Wczesnośredniowieczne cmentarzysko odkryto podczas budowy drogi dojazdowej do obwodnicy Jędrzejowa (woj. świętokrzyskie). Archeolodzy znaleźli 50 grobów datowanych wstępnie na XI-XII wiek.

Jak powiedziała rzeczniczka świętokrzyskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad Małgorzata Pawelec, odkrycia dokonali w listopadzie robotnicy pracujący przy budowie drogi dojazdowej do powstającej obwodnicy Jędrzejowa na drodze krajowej 78.

Reklama

Wojewódzki konserwator zabytków wstrzymał prace budowlane na odcinku 150 metrów i zdecydował o przeprowadzeniu badań archeologicznych.

Wyłoniona w przetargu firma archeologiczna przystąpiła do prac wykopaliskowych w kwietniu, po rozmarznięciu ziemi.

Naukowcy odkryli 50 grobów

Naukowcy odkryli 50 grobów mężczyzn, kobiet i dzieci ułożonych w kilku rzędach. Wstępnie oszacowali, że to cmentarzysko z XI-XII wieku. Archeolog Monika Kępka powiedziała, że szkielety ułożone były na linii wschód-zachód, z głowami skierowanymi na wschód, jak to się dzieje przy pochówkach chrześcijańskich.

Przy szczątkach zmarłych znaleziono metalowe noże, szklane paciorki i kabłączki skroniowe, które - przypięte do przepaski - stanowiły charakterystyczną ozdobę głów słowiańskich kobiet.

Archeolodzy odkryli też jeden szkielet

Archeolodzy odkryli też jeden szkielet, który był ułożony w taki sposób, że głowa skierowana była na zachód. Pochodzi on prawdopodobnie z XIX wieku, przy jego prawym boku znaleźli kulę z tego okresu; przypuszczają, że zmarły mógł być na przykład powstańcem.

Archeolodzy zakończyli już etap terenowy badań i przystąpią do opracowywania wyników, co potrwa kilka miesięcy. Kości zbada antropolog, który określi wiek i płeć zmarłych. Po zakończeniu badań znaleziska trafią do Muzeum Narodowego w Kielcach

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje