Reklama

Reklama

Związek partnerski zamiast małżeństwa w Anglii i Walii

W Anglii i Walii pary heteroseksualne mogą wybrać związek partnerski zamiast małżeństwa. Zatwierdzona w 2018 roku przez brytyjski Sąd Najwyższy zmiana weszła w życie we wtorek. Wcześniej prawo zezwalało jedynie parom osób tej samej płci na zawarcie takiego związku.


Nowe przepisy oznaczają, że pary heteroseksualne mogą wybrać związek partnerski, który da im podobne prawa jak małżeństwom, w tym ulgę podatkową dla par, zwolnienie z podatku od spadków oraz wspólną odpowiedzialność rodzicielską za dzieci.

Wniosek w tej sprawie został wniesiony do sądu przez Rebeccę Steinfeld i Charlesa Keidana, którzy jako pierwsi zawarli związek partnerski zgodnie z nowymi przepisami. Steinfeld nazwała to "wyjątkowym i osobistym momentem", który "wziął się z pragnienia sformalizowania naszych relacji w bardziej nowoczesny sposób, z naciskiem na równość i wzajemny szacunek".

Reklama

Agencja Associated Press wskazuje, że związek partnerski jest atrakcyjną opcją dla par, które wierzą, że małżeństwo daje przewagę mężczyznom oraz takich, które nie chcą elementu religijnego w związku.

Zwolennicy zmiany prawa skutecznie argumentowali w sądzie, że odmowa parom heteroseksualnym możliwości dostępnych dla par tej samej płci stanowi dyskryminację. Steinfeld i Keidan przegrali w sądzie niższej instancji, ale wygrali w Sądzie Najwyższym.

Większe prawa i ochrona w dotychczasowych związkach

BBC przywołuje szacunki rządowe mówiące o tym, że aż 84 tys. par heteroseksualnych może wejść w związek partnerski w 2020 roku, co da im większe prawa i ochronę w ich dotychczasowych związkach, bez konieczności zawierania małżeństwa.

Związki partnerskie są dostępne dla par osób tej samej płci od 2005 roku w całym Zjednoczonym Królestwie, a od 2014 roku pary takie mogą brać ślub w Anglii, Szkocji i Walii.

Ustawa o związkach partnerskich jest obecnie przedmiotem debaty w parlamencie Szkocji.

Małżeństwa osób tej samej płci będą dozwolone po raz pierwszy w Irlandii Północnej na początku przyszłego roku.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje