Reklama

Reklama

Zmarł pułkownik Andrzej Jeziorski

Nie żyje pułkownik Andrzej Jeziorski, weteran II wojny światowej. Zmarł w Londynie, 31 stycznia. Wiadomość o jego śmierci teraz podała do informacji publicznej jego rodzina.

Andrzej Jeziorski urodził się 23 grudnia 1922 roku w Warszawie. Jego rodzina mieszkała nieopodal szkoły lotniczej w Dęblinie, co wpłynęło na jego fascynacje samolotami już w dziecięcych latach.

Reklama

We wrześniu 1939 roku wraz z rodziną przedostał się do Paryża. Tu wstąpił do Szkoły Podchorążych Broni Pancernej, z którą ewakuowano go do Wielkiej Brytanii.

Przez półtora roku służył w wojskach pancernych Szkocji. Następnie rozpoczął szkolenie pilota, by potem stać się częścią Dywizjonu 304.

Za sterami bombowca Wellington spędził w sumie ponad 1600 godzin. Latał m.in nad Zatoką Biskajską, polując na niemieckie łodzie podwodne, które brały na celownik transporty żywności dla ludności cywilnej Wysp.

Gdy wojna się skończyła, Andrzej Jeziorski pozostał na Wyspach. Tu się ożenił. Aż do 1982 roku pracował dla linii lotniczych Brittania Airways. Udzielał się w życiu polonijnym. Redagował czasopismo "Skrzydła", przewodniczył też Stowarzyszeniu Lotników Polskich w Londynie.

Przez prezydenta Kaczorowskiego został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Przez prezydenta Komorowskiego - Krzyżem Komandorskim. Msza żałobna odprawiona zostanie 23 lutego w londyńskim kościele św. Andrzeja Boboli.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje