Reklama

Reklama

​Zmarł nazistowski zbrodniarz Heinrich Boere

Nazistowski zbrodniarz Heinrich Boere, skazany w 2010 roku na dożywotnie więzienie za zamordowanie w 1944 r. trzech holenderskich cywilów, zmarł w szpitalu więziennym w wieku 92 lat - poinformował w poniedziałek niemiecki resort sprawiedliwości.

Boere zmarł w niedzielę "z przyczyn naturalnych" w szpitalu we Froendenbergu (Nadrenia Północna-Westfalia), dokąd trafił z powodu demencji. Do czasu aresztowania w 2010 roku był na liście najbardziej poszukiwanych nazistowskich zbrodniarzy wojennych sporządzonej przez Centrum Szymona Wiesenthala. W trakcie procesu Boere przyznał się do zarzucanych mu czynów. Utrzymywał jednak, że wykonywał rozkazy, a zastosowane "środki represji" uważał wówczas za konieczne.

Reklama

Boere był w czasie II wojny światowej członkiem komanda Feldmeijera. Wykonywało ono egzekucje na holenderskiej ludności cywilnej w ramach represji za działania ruchu oporu. W wyniku operacji "Silbertanne", prowadzonej przez komando od września 1943 do września 1944 roku, zginęły bądź ciężko ranne zostały 54 osoby.

W 1949 roku Boere został skazany zaocznie przez sąd w Hadze na śmierć. Karę tę zamieniono później na dożywocie. Jeszcze przed holenderskim procesem zdołał jednak uciec do Niemiec, a władze tego kraju odrzuciły wniosek o ekstradycję swego obywatela. Przez dziesięciolecia Boere prowadził zwyczajne życie w rodzinnym Eschweiler koło Akwizgranu.

Dowiedz się więcej na temat: Heinrich Boere

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje