Reklama

Reklama

Zmarł Jegor Ligaczow. Były wpływowy sekretarz partii komunistycznej miał 100 lat

W wieku 100 lat w Moskwie zmarł Jegor Ligaczow, działacz partii komunistycznej, który pod koniec istnienia ZSRR był drugą osobą w państwie. Ligaczow zasiadał w Biurze Politycznym KPZR. W 1985 roku poparł kandydaturę Michaiła Gorbaczowa na stanowisko sekretarza generalnego.

O śmierci Ligaczowa wieczorem 7 maja w Moskwie poinformowały władze obwodu tomskiego na Syberii.

Ligaczow w KPZR odpowiadał za kwestie ideologii. Przy jego wsparciu rozwijała się kariera partyjna nie tylko Gorbaczowa, późniejszego twórcy pieriestrojki, ale i przyszłego prezydenta Rosji Borysa Jelcyna.

Gorbaczow - "największy błąd kadrowy"

Przez pierwsze lata rządów Gorbaczowa był jego bliskim współpracownikiem i w latach 1985-88 faktycznie drugą osobą w państwie. Odpowiedzialny był m.in. za niepopularną kampanię antyalkoholową czasów pieriestrojki.

Wkrótce jednak Ligaczow zarzucił Gorbaczowowi odejście od wzorców ideologicznych i uznał swe poparcie dla niego za "swój największy błąd kadrowy". W lipcu 1990 roku, po ostrej krytyce Gorbaczowa, której dopuścił się podczas zjazdu partii komunistycznej, Ligaczow został odwołany ze wszystkich stanowisk partyjnych i odszedł ma emeryturę.

Reklama

Później, w latach 1999-2003 był deputowanym niższej izby parlamentu Rosji, Dumy Państwowej.

Wasze komentarze
No hate

Dodawanie komentarzy pod tym artykułem zostało wyłączone

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom, niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz w innych serwisach, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje