Reklama

Reklama

Złote monety z XVI wieku. Skarb odkryty przypadkiem we Francji

Mieszkająca we Francji para Brytyjczyków odkryła podczas remontu swojego domu prawdziwy skarb. Jedwabna sakiewka z 45 złotymi hiszpańskimi monetami z XVI wieku znajdowała się w murze niewielkiego zabytkowego hotelu w Akwitanii.

Jedwabna sakiewka ze złotymi monetami z epoki rządów hiszpańskiego króla Filipa II (1527-1598) znaleziona została w czasie remontu kupionego przez małżeństwo Brytyjczyków niewielkiego zabytkowego hotelu w miejscowości Thomazeau w Akwitanii. Ukryta była pomiędzy kamieniami, z których wzniesione zostały mury budowli. Wszystko wskazuje na to, że znajdowała się tam od prawie pięciu stuleci.

Nie wiadomo, ile warty jest ten skarb. Monety poddane zostały ekspertyzie. Zaskoczona para Brytyjczyków - Ron i Jennie Whetton - zapowiedziała, że z powodów bezpieczeństwa nie ujawni ich wartości. Wiadomo już jednak, że małżeństwo stało się - zgodnie z francuskim prawem - prawowitym właścicielem monet, bo znalezione one zostały w murze należącej do pary budowli. Gdyby skarb został wykopany z ziemi, przeszedłby na własność francuskiego państwa.

Reklama

Marek Gładysz
Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy