Reklama

Reklama

Zginęli, bo krytykowali wojnę w Iraku

Dwaj z siedmiu amerykańskich żołnierzy, którzy w sierpniu opublikowali w dzienniku "New York Times" sceptyczny artykuł o przebiegu wojny irackiej, zginęli w czwartek w wypadku drogowym w Bagdadzie.

26-letni sierżant Yance T.Gray i 28-letni sierżant ekwadorskiego pochodzenia Omar Mora ponieśli śmierć w wypadku samochodu ciężarowego, którym jechali.

Reklama

Pierwszy z nich osierocił żonę i pięcioletnią córkę, a drugi żonę i córeczkę pięciomiesięczną.

Autorzy artykułu uważali, że tocząca się w Waszyngtonie dyskusja na temat wojny irackiej z perspektywy Iraku wydaje się "surrealistyczna".

W artykule zatytułowanym "Wojna, taka jak ją widzimy", siedmiu jego autorów deklarowało, że są gotowi spełnić do końca swą misję w Iraku, ale wyrażali wątpliwości co do jej sensu.

Pisali: "Przez cztery lata okupowania Iraku nie spełniliśmy naszych obietnic. Tyranię partii BAAS (partii Saddama Husajna) zastąpiliśmy tyranią islamistów i milicji oraz zbrodniczą przemocą".

Napisali również, że przeciętny Irakijczyk zastanawia się głównie nad tym, kiedy go zabiją.

"Irakijczycy - brzmiała konkluzja artykułu - zdadzą sobie wkrótce sprawę z tego, że najlepszym sposobem odzyskania przez nich godności osobistej jest nazwanie nas po imieniu - wojskiem okupacyjnym - i doprowadzenie do naszego wyjścia z Iraku".

Trzeci z siedmiu autorów artykułu, sierżant Jeremy A. Murphy, 12 sierpnia otrzymał ranę postrzałową w głowę i walczy o życie w szpitalu w Stanach Zjednoczonych.

Dowiedz się więcej na temat: sierżant

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne