Reklama

Reklama

Zapad 2021. KE: ​Rosja powinna zapewnić niezbędną transparentność swoich działań wojskowych

Na poligonie Mulino w obwodzie niżnienowogrodzkim w Rosji odbyła się w czwartek ceremonia otwarcia manewrów Zapad-2021. Wiceminister obrony Rosji Nikołaj Pankow zapewnił, że manewry mają charakter obronny. "​Rosja, zgodnie ze swoimi zobowiązaniami wynikającymi z Dokumentu Wiedeńskiego, powinna zapewnić niezbędną transparentność swoich działań wojskowych" - poinformował rzecznik Komisji Europejskiej.

- Każdy naród ma prawo organizować ćwiczenia swoich sił wojskowych, także z sojusznikami i partnerami, gdy dzieje się to w przewidywalny, transparentny sposób i zgodnie z umowami międzynarodowymi, w tym OBWE, których członkami są Białoruś i Rosja. Jednak otwartość i przejrzystość są w takich ćwiczeniach kluczowe, zwłaszcza dla obniżenia napięć i zwiększenia przewidywalności w naszych relacjach. Odnotowaliśmy decyzję o zaproszeniu niektórych obserwatorów na ćwiczenia Zapad-2021. Rosja, zgodnie ze swoimi zobowiązaniami wynikającymi z Dokumentu Wiedeńskiego, powinna zapewnić niezbędną przejrzystość swoich działań wojskowych. UE pozostaje mocno przywiązana do warunków i ducha Dokumentu Wiedeńskiego - przekazał rzecznik KE Peter Stano.

Reklama

Manewry o "charakterze obronnym"

Dokument Wiedeński to umowa między państwami Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie. Jego celem jest budowa zaufania i bezpieczeństwa między członkami organizacji, a postanowienia obejmują m.in. wymianę informacji o siłach wojskowych w Europie, konsultacje o nietypowych działaniach wojskowych, uprzednie powiadomienie o manewrach czy obserwacja niektórych działań wojskowych.Na poligonie Mulino w obwodzie niżnienowogrodzkim w Rosji odbyła się w czwartek ceremonia otwarcia manewrów Zapad-2021. Wiceminister obrony Rosji Nikołaj Pankow zapewnił, że manewry mają charakter obronny.

Wspólne rosyjsko-białoruskie ćwiczenia strategiczne rozpoczęto podniesieniem sztandaru ćwiczeń i flag uczestniczących w nim państw. Na manewry zaproszone zostały kontyngenty sił zbrojnych Armenii, Białorusi, Indii, Kazachstanu, Kirgistanu i Mongolii.

W manewrach weźmie udział około 200 tys. żołnierzy oraz 80 samolotów i śmigłowców. Zaangażowanych zostanie 760 jednostek sprzętu, w tym 290 czołgów i 15 okrętów. Na Białorusi ćwiczenia odbywać się będą na poligonach w obwodzie brzeskim w zachodniej części kraju, w tym w pobliżu granicy z Polską. W Rosji terenem ćwiczeń będzie Zachodni Okręg Wojskowy, który obejmuje graniczący z Polską obwód kaliningradzki, regiony graniczące z Białorusią, centrum europejskiej części kraju wraz z Moskwą i północny zachód wraz z Petersburgiem.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje