Reklama

Reklama

Zamieszki w Jerozolimie. Rannych ponad 100 osób

113 Palestyńczyków ucierpiało w czwartek w starciach z policją, gdy tysiące muzułmanów ruszyło do meczetu Al-Aksa na Wzgórzu Świątynnym w Jerozolimie. Wobec gwałtownych protestów władze Izraela zrezygnowały ostatecznie z zaostrzonych środków bezpieczeństwa.

Według policji, do przepychanek doszło, gdy z tłumu wiernych na Wzgórzu Świątynnym w stronę funkcjonariuszy poleciały kamienie. Powstał chaos, gdy policja użyła granatów hukowych, próbując opanować tłum prący naprzód, gdy po kilku godzinach otwarto ostatnią bramę prowadzącą do meczetu Al-Aksa - informuje agencja Reuters.

Reklama

Agencja pisze, że grupa młodych ludzi wdrapała się na dach meczetu, by zatknąć tam palestyńskie flagi, które izraelska policja wkrótce zarekwirowała.

Palestyńczycy winą za przepychanki obarczają Izraelczyków; twierdzą, że nie pozwalali oni otworzyć jednego z wejść na Wzgórze Świątynne.

Izrael zaostrzył środki bezpieczeństwa na Starym Mieście w Jerozolimie, gdy 14 lipca przy jednym z wejść na Wzgórze Świątynne dwóch policjantów zostało zastrzelonych przez trzech izraelskich Arabów.

Nowe zasady dostępu do Wzgórza Świątynnego i zaostrzenie środków bezpieczeństwa na Starym Mieście doprowadziły w ostatnim czasie do krwawych starć między Palestyńczykami a izraelskimi siłami porządkowymi. Według muzułmanów, umieszczenie bramek i innych środków bezpieczeństwa było próbą rozszerzenia kontroli Izraela nad Wzgórzem Świątynnym - miejscem świętym zarówno dla żydów, jak i dla muzułmanów.

W czwartek rano władze izraelskie usunęły kamery przy wejściach i metalowe barierki; we wtorek usunięto bramki z wykrywaczami metalu u wejść na Wzgórze Świątynne.

Usunięcie barier i innych środków bezpieczeństwa jest poważnym zwrotem dokonanym przez premiera Izraela Benjamina Netanjahu - pisze Reuters. Zauważa, że gdy Palestyńczycy świętują, przeciwnicy polityczni premiera Izraela zarzucają mu słabość.

Po usunięciu przez izraelskie władze środków bezpieczeństwa wprowadzonych u wejść na Wzgórze Świątynne muzułmańscy duchowni wezwali w czwartek wiernych do powrotu do modlitw w mieszczącym się tam meczecie Al-Aksa i sanktuarium Kopuła na Skale.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy