Reklama

Reklama

Żądali, by polski poseł przeprosił za... holocaust

W trakcie programu szwajcarskiej telewizji publicznej zażądano od posła Dawida Jackiewicza przeprosin za... holocaust - dowiedział się serwis internetowy tvp.info. Parlamentarzysta domaga się zdecydowanej reakcji MSZ.

Za rozpoczęcie II wojny światowej i mordowanie Żydów odpowiadają Polacy. Powinni oni przeprosić za wypędzenia Niemców z Dolnego Śląska, a straty poniesione w wyniku hitlerowskiej agresji to komunistyczna propaganda - te skandaliczne tezy usłyszał wrocławski poseł PiS Dawid Jackiewicz podczas nagrywania programu dla szwajcarskiej telewizji publicznej. Parlamentarzysta chce, by w tej sprawie interweniowało szefostwo MSZ.

Reklama

Chodzi o reportaż na temat wypędzeń Niemców po II wojnie światowej przygotowywany przez szwajcarską telewizję publiczną Schweizer Fernsehen. Polski korespondent stacji Thomas Vogel skonfrontował w trakcie dyskusji Jackiewicza z bohaterem reportażu, którego dziadek został wypędzony z Dolnego Śląska.

"Wywiad przerodził się w skandaliczny akt oskarżenia pod adresem Polski i Polaków (...) Nasz naród obarczono odpowiedzialnością za dramat milionów Niemców wypędzonych bezprawnie min. z Dolnego Śląska (...), a odpowiedzialność za obozy koncentracyjne zbagatelizowano stwierdzeniem, że to Polacy mordowali Żydów" - czytamy w podpisanym przez posła PiS proteście do polskiego MSZ. Po przerwaniu rozmowy Jackiewicz usłyszał od bohatera reportażu, że jest "polskim nacjonalistą".

Wersję Jackiewicza potwierdza szwajcarski dziennikarz Thomas Vogel. Usprawiedliwia się jednak, że zarzuty pod adresem Polski nie pochodziły od redakcji, lecz zaproszonego do programu rozmówcy. - Nie był on pozytywnym bohaterem naszej historii. Nie planowaliśmy tego, że włączy się do rozmowy i nie planowaliśmy później wykorzystania tego materiału - twierdzi Vogel, który kilka dni temu przesłał Jackiewiczowi przeprosiny.

Posłowi PiS to jednak nie wystarcza. W liście do ministra spraw zagranicznych prosi o "podjęcie stosownych kroków". - Jeśli nie będziemy reagować na takie sytuacje, w Europie zapanuje powszechne przekonanie, że to Polska ponosi odpowiedzialność za tragedię II wojny światowej - mówi serwisowi tvp.info Jackiewicz. - Mój rozmówca był bohaterem telewizyjnego materiału, jest młody, wykształcony i święcie przekonany, że ma rację - dodaje.

Co na to MSZ? - Pismo jeszcze do nas nie wpłynęło. Ustosunkujemy się do tej sprawy, jak tylko zapoznamy się ze skargą posła Jackiewicza - mówi tvp.info rzecznik resortu Piotr Paszkowski.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne