Reklama

Reklama

Wyjeżdżasz na wakacje za granicę? Zobacz, o czym musisz pamiętać

Wybierasz się na wakacje za granicę? Przeczytaj, o czym koniecznie powinieneś pamiętać, zanim wyruszysz w podróż. Straż Graniczna i Służba Celno-Skarbowa przygotowały specjalny informator, z którego dowiesz się, co możesz przywieźć z zagranicy i jakie są ograniczenia. Przypominają też o wymaganych dokumentach i zasadach kontroli bezpieczeństwa.

Wymagane dokumenty

Służby przypominają, by przed podróżą sprawdzić, czy posiadamy ważnne dokumenty  poświad­czające tożsamość i obywatelstwo, czyli: dowód osobisty lub paszport.

Z dowodem osobistym można przekraczać granice:

- państw członkowskich Unii Eu­ropejskiej: Austrii, Belgii, Bułgarii, Chorwacji, Cypru, Czech, Danii, Estonii, Finlandii, Francji, Gre­cji, Hiszpanii, Holan­dii, Irlandii, Litwy, Luksemburga, Łotwy, Malty, Niemiec, Polski, Portugalii, Rumunii, Sło­wacji, Słowenii, Szwecji, Wę­gier, Wielkiej Brytanii (do daty okre­ślającej jej wyjście z UE), Włoch;

Reklama

- państw Europejskiego Obszaru Gospo­darczego: Islandii, Lichtensteinu, Norwegii;

- Szwajcarii;

- tych państw, które zwolniły polskich obywateli z obowiązku legitymowania się paszportami: Albanii, Bośni i Hercegowiny, Czarnogóry, Macedonii, Serbii, Gruzji i Mołdawii.

Kontrola bezpieczeństwa na lotnisku

Służby przypominają, że na lotnisko należy przybyć około trzy godziny przed planowanym odlotem samolotu. W tym czasie trzeba zgłosić się do odprawy biletowo-bagażowej (chyba, że dokonaliśmy jej on-line), przejść przez kontrolę bezpieczeństwa oraz odprawę graniczną (przy podróżach poza strefę Schengen).

Warto mieć też na uwadze, że w okresie wakacyjnym podróżujących jest znacznie więcej, a co za tym idzie - wydłuża się czas oczekiwania na kontrolę bezpieczeństwa i odprawę graniczną. 

Pamiętaj, że nie wszystkie przedmioty można przewozić drogą lotniczą. Niektóre z nich należy umieścić tylko w bagażu rejestrowanym, ponieważ nie można ich wnieść na pokład samolotu w bagażu podręcznym. Listę przedmiotów dozwolonych i zabronionych znajdziesz na stronie Urzędu Lotnictwa Cywilnego.

Służby przypominają, żeby nigdy nie pozostawiać swojego bagażu bez opieki. Każdy bagaż bez nadzoru traktowany jest przez funkcjonariuszy lotniskowych jako potencjalne zagrożenie. Wszczynane są wówczas określone procedury bezpieczeństwa, m.in. ewakuacja portu czy rozpoznanie bagażu przez pirotechników. Wszystko to może spowodować opóźnienia lotów i wiąże się również z sankcjami karnymi.

Zanim zaczniesz planować wakacyjną podróż, przeczytaj, których destynacji powinieneś unikać. Wśród popularnych kierunków pojawiają się kraje, przed którymi ostrzega polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych

Podróż samochodem

Gdy wybierasz się za granicę samochodem, pamiętaj, że musisz posiadać: prawo jazdy, dowód rejestracyjny oraz dowód zawarcia obowiązkowego ubezpieczenia komunikacyjnego.

Jeśli auto nie należy do ciebie, upewnij się, czy kraj docelowy i państwa tranzytowe nie wymagają specjalnego pisemnego upoważnienia od właściciela pojazdu.

Gdy wybierasz się samochodem poza Unię Europejską, musisz zaopatrzyć się dodatkowo w tzw. Zieloną Kartę - czyli międzynarodowe ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej.

Na wypadek leczenia

Podczas podróży na terenie Unii Europejskiej warto zaopatrzyć się w Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). Uprawnia ona do podstawowego leczenia w krajach UE. 

Przeczytaj również: Polacy szturmują oddziały NFZ. Celem karta EKUZ

Podróż z dzieckiem

Jeśli podróżujesz za granicę razem z dzieckiem, musisz wyrobić mu paszport lub dowód osobisty. Wniosek o dowód osobisty dla swojego dziecka możesz złożyć w urzędzie gminy lub przez internet (za pomocą zaufanego profilu na platformie ePUAP lub bezpiecznego podpisu elektronicznego). 

Dowód dla dziecka albo paszport jest potrzebny, jeśli chcesz z nim wyjechać do innego kraju Unii Europejskiej i krajów strefy Schengen.

Pamiętaj, że dzieci powyżej piątego roku życia muszą być obecne w urzędzie podczas składania wniosku.

Uważaj na pamiątki

Służby przypominają, by rozważnie nabywać pamiątki podczas podróży w różne zakątki świata. Na teren Unii Europejskiej nie można przywozić okazów roślin i zwierząt, które są lub pochodzą z gatunków zagrożonych wyginięciem.

Nie należy kupować i przewozić przez granicę m.in.: koralowców, muszli, kawioru, skór albo wyrobów ze skór dzikich kotów, niedźwiedzi, wilków, węży, krokodyli, waranów, wypchanych ptaków drapieżnych, naturalnych medykamentów i produktów leczniczych (np. maści, balsamów) zawierających pochodne z niedźwiedzi czy pijawek lekarskich, nalewek na kobrach lub innych wężach itp. 

Jak nie stać się ofiarą przemytników

Jak wskazano w raporcie, w ostatnich latach zatrzymano wielu "narkokurierów" z Polski. To efekt działalności gangów, których ofiarami coraz częściej stają się polscy turyści.

Przemytnicy znajdują swoje ofiary w restauracjach czy hotelach, nawiązują znajomość, by potem poprosić o przewiezienie przez granicę paczki. Zdarzają się też sytuacje, w których podrzucają narkotyki do bagażu. 

Ofiarami gangów narkotykowych staje się w ten sposób co najmniej pół tysiąca Polaków rocznie.

Straż Graniczna i Służba Celno-Skarbowa przypominają, by zawsze pakować swój bagaż osobiście i odpowiednio go zabezpieczać, np. poprzez zamknięcie na szyfr albo kluczyk. W miejscu publicznym bagaż nigdy nie powinien pozostawać bez opieki. 

Za przemyt narkotyków grozi w Polsce kara pozbawienia wolności do pięciu lat. 

W innych państwach, m.in. w Tajlandii, Chinach, Zjednoczonych Emiratach Arabskich, Indonezji, Malezji, Singapurze, Sri Lance czy Wietnamie, grozi za to nawet kara śmierci.

Cały informator turystyczny dla podróżujących możesz przeczytać TUTAJ

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje