Reklama

Reklama

Wyjątkowe odkrycie z Jakucji. "Może mieć nawet 40 tysięcy lat”

Badacze z Uniwersytetu w Jakucku pochwalili się odkryciem doskonale zachowanego źrebięcia odnalezionego w kraterze Batagaj na Syberii – informuje „Siberian Times”.

Źrebię jest w bardzo dobrym stanie. Zachowała się nawet sierść, co jest wyjątkowo rzadkie w przypadku tak prehistorycznych znalezisk. Gdy koń zdechł, miał prawdopodobnie dwa miesiące. Ma 98 cm wysokości.

Reklama

"Źrebię to przedstawiciel rodzaju konia, który występował w Jakucji 40 tysięcy lat temu" - powiedział kierownik Jakuckiego Muzeum Mammutów, Siemion Grigorjew i dodał, że źrebie różni się genetycznie od koni, które współcześnie żyją w Jakucji.

Eksperci pobrali próbki sierści, płynów ustrojowych i przeprowadzili na nich serię testów.

"Będziemy też badać zawartość jelit, by zrozumieć dietę źrebięcia. Sekcja zwłok zostanie przeprowadzona później" - komentował Grigorjew.

Zastępca dziekana Uniwersytetu w Jakucku twierdzi, że źrebię musiało zginąć w naturalnej pułapce.

"Eksperci, którzy brali udział w badaniach paleontologicznych wysunęli tezę, że źrebak mógł na przykład utonąć" - stwierdził Grigori Sawinow.

Rosyjsko-japoński zespół paleontologów prowadził badania w kraterze Batagai oraz na innych terenach Jakucji w sierpniu. Wyprawa była wyjątkowo udana, bo oprócz źrebięcia naukowcy odnaleźli też szkielet mamuta. 

(nm)

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje