Reklama

Reklama

Wybory prezydenckie w Kazachstanie

Głosowanie w wyborach prezydenckich w Kazachstanie. Rządzący krajem od 25 lat, Nursułtan Nazarbajew zapewne osiągnie wynik podobny do tego sprzed 4 lat, gdy według oficjalnych danych poparło go 95 procent głosujących.

75-letni Nazarbajew rządzi Kazachstanem silną ręką i nie ma realnych konkurentów do władzy, choć nie sprzyja mu pogarszająca się sytuacja gospodarcza. W kraj uderzają niskie ceny ropy, które już doprowadziły do dużego osłabienia lokalnej waluty. Od czarnego złota zależy 2/3 dochodów eksportowych Astany.
Do głosowania uprawnionych jest 9 i pół miliona obywateli Kazachstanu. W kraju otwarto ponad 9 tysięcy lokali wyborczych, a głosowanie zakończy się o 20 czasu lokalnego, czyli o 16.00 naszego.
Wybory krytykuje Organizacja Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie, która wskazała na nieprawidłowości w trakcie kampanii.
Nursułtan Nazarbajew rządzi Kazachstanem jako prezydent od ćwierćwiecza, ale władzę tu sprawował jeszcze w czasach komunistycznych, gdy był I sekretarzem Komitetu Centralnego Komunistycznej Partii Kazachstanu, filii KPZR.

Reklama


Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy