Reklama

Reklama

Wspólne oświadczenie szefów dyplomacji Polski, Niemiec i Francji

Chcemy wzmocnić UE i fundamenty integracji europejskiej, udoskonalając ją i dowodząc jej zdolności do działania - zaznaczyli w niedzielę we wspólnym oświadczeniu ministrowie spraw zagranicznych Polski, Niemiec i Francji.

W niedzielę przypada 25. rocznica ustanowienia Trójkąta Weimarskiego, w skład którego wchodzą Polska, Niemcy i Francja. Z tej okazji na zamku Ettersburg koło Weimaru doszło do spotkania szefów dyplomacji państw Trójkąta. W rozmowach wzięli udział ministrowie Witold Waszczykowski, Frank-Walter Steinmeier i Jean-Marc Ayrault.

Reklama

We wspólnym oświadczeniu szefowie dyplomacji podkreślili konieczność zrozumienia przyczyn postaw eurosceptycznych w kontekście wyniku referendum w Wielkiej Brytanii. "Chcemy wzmocnić UE i fundamenty integracji europejskiej, udoskonalając ją i dowodząc jej zdolności do działania" - napisali.

Jak zaznaczyli, chcą pokazać, że Unia Europejska może osiągnąć więcej niż każde państwo w pojedynkę "zarówno w zakresie bezpieczeństwa wewnętrznego i zewnętrznego, migracji i uchodźstwa, jak i zwiększania konkurencyjności, wzrostu oraz zatrudnienia, zwłaszcza wśród młodzieży".

Szefowie MSZ Polski, Niemiec i Francji zaznaczyli również potrzebę "europejskich cywilnych i wojskowych zdolności planistycznych i dowodzenia" dla swoich operacji reagowania kryzysowego. "Podkreślamy potrzebę trwałego rozwoju silnej i konkurencyjnej gospodarki obronnej w Europie" - dodali.

Szefowie MSZ państw Trójkąta Weimarskiego zaproponowali odbywanie konsultacji m.in. z szefami dyplomacji państw Grupy Wyszehradzkiej. 

Propozycja Waszczykowskiego

W obecnej sytuacji międzynarodowej Trójkąt Weimarski zasługuje na więcej i dlatego zaproponowałem intensyfikację jego prac - powiedział w niedzielę minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski po spotkaniu z szefami dyplomacji  Niemiec i Francji.

Na wspólnej konferencji prasowej z ministrami Frankiem-Walterem Steinmeierem i Jean-Markiem Ayrault Waszczykowski poinformował, że przedstawił pozytywną ocenę Trójkąta Weimarskiego, ale - jego zdaniem - Trójkąt, szczególnie w obecnej sytuacji międzynarodowej, zasługuje na więcej i dlatego - jak tłumaczył - zaproponował jeszcze większą intensyfikację prac tego formatu.

Propozycja dotyczy zarówno spotkań na szczeblu prezydenckim i rządowym, ale także w formule eksperckiej.

"Przedstawiłem koncepcję konsultacji. Możemy spotykać się od czasu do czasu przed Radami Europejskimi, Radami ds. Zagranicznych bądź innymi ważnymi wydarzeniami" - mówił szef polskiego MSZ. Jak relacjonował, zaproponował także wizyty trójstronne w krajach trzecich oraz wspólne programy humanitarne. "Możemy mieć koordynatorów na poziomie technicznym w ministerstwach spraw zagranicznych, którzy by tę współpracę koordynowali. Możemy mieć też forum strategiczne, które koncepcyjnie opracowywałoby nowe propozycje" - powiedział Waszczykowski.

Według niego najważniejszym tematem niedzielnych rozmów był wynik czerwcowego referendum w Wielkiej Brytanii w sprawie Brexitu i sytuacja UE. "Polska jest i będzie w UE, ale chcemy, by ta Unia była lepsza" - zaznaczył. Podkreślił, że instytucje unijne "mają pomagać obywatelom, a nie odwrotnie". Jak mówił, podczas spotkania złożył wstępne propozycje dotyczące reformy Wspólnoty.

Dowiedz się więcej na temat: Trójkąt Weimarski

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje