Reklama

Reklama

Włoska prasa: "Faszystowskie pomruki" na Węgrzech

Dziennik "La Stampa" pisze o "faszystowskich pomrukach" na Węgrzech. Tak komentator gazety podsumowuje rządy premiera Viktora Orbana, który doprowadził do zmian w konstytucji i w opinii obserwatorów oraz opozycji stosuje autorytarne metody.

Cała włoska prasa pisze o tym, że rząd Orbana prowadzi do izolacji Węgier w Unii Europejskiej i apeluje do niej o zdecydowaną reakcję na wydarzenia w Budapeszcie.

Reklama

"La Stampa" wyraża opinię, że Węgry stały się "bardziej autorytarne i anty-nowoczesne", co - przypomina - wywołuje niepokój Unii Europejskiej i USA.

"Orban, urodzony jako liberał, ale szybko zakażony przez populizm, i skrajna prawica z partii Jobbik rozbudzili reakcyjną duszę, co zaskoczyło Zachód" - stwierdza.

Publicysta, który też w samym społeczeństwie szuka przyczyn tego obrotu wydarzeń, zwraca uwagę na to, że drzemie w nim przekonanie, że "wartości demokracji, pluralizmu, dialogu, różnorodności wydają się powierzchowne i możliwe do odłożenia w życiu codziennym, w którym trudno zrobić zakupy i opłacić rachunki".

"Wraca pokusa, by zająć się samymi sobą, uczepić się idei Wielkich Węgier, choćby z domieszką robienia z siebie ofiary" - dodaje.

"W chwilach trudności, z powodu pradawnej choroby, Węgry bardziej niż czuć się częścią kontynentu, podkreślają swoją dumną samobójczą inność" - ocenia włoski komentator.

Podsumowując postawę szefa węgierskiego rządu zaznacza: "Reformy, modernizacja, rynek mogą poczekać. Lepiej zdać się na nieprecyzyjne mity czystości, świętości ziemi, silnych ludzi u sterów".

"Jeszcze raz pojawia się pokusa, by zamiast pokonać politycznych adwersarzy - wyeliminować ich, postawić przed sądem, uciszyć. Ale by nie utracić znów węgierskich kuzynów z europejskiej rodziny, trzeba zrozumieć, dlaczego zachorowali" - podsumowuje "La Stampa".

Komentator "Corriere della Sera" pisze: "Gdyby istniało Maastricht demokracji, Europa powinna zażądać natychmiast od Węgier przestrzegania minimum kryteriów wolności i cywilizacji demokratycznej, które umożliwiłyby im pozostanie w europejskiej rodzinie". W jego opinii "nie ma tam jedynie deficytu budżetowego państwa, bo istnieje również deficyt demokracji".

W największej włoskiej gazecie przypomina się "politycznie poprawną histerię", jaka ogarnęła UE po dojściu do władzy Joerga Haidera w Austrii. Dziennik ubolewa, że dziś nie ma takiej samej reakcji.

"Gdyby UE nie była zimną i wydumaną konstrukcją, jaką jest niestety, tak mało troszczącą się o głębokie wartości własnej tożsamości kulturowej, moglibyśmy być świadkami wspaniałej sceny konferencji prasowej Sarkozy'ego, Merkel i naszego premiera Montiego, na której wyrażono by solidarność z mieszkańcami Budapesztu, protestującymi przeciwko autorytarnemu zwrotowi premiera Viktora Orbana. Byłaby to scena europejskiej dumy. Scena dumy demokratycznej" - ocenia publicysta.

Jego zdaniem "Europa pisze teraz kolejny rozdział własnego braku znaczenia jako zjednoczonego ciała politycznego".

W Unii "żadnej uwagi nie zwraca się na jakość demokracji i żadnego alarmu nie ogłaszają władze europejskie, gdy Węgry wykolejają się na torze demokracji. To tak, jak gdyby Węgry były dalekim krajem" - pisze.

Według komentatora istnieje niebezpieczeństwo, że "w Budapeszcie zabiją dzwony, zwiastując śmierć demokracji i Europy: demokracji europejskiej".

Dowiedz się więcej na temat: Węgry | Viktor Orban

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje