Reklama

Reklama

Włochy: Stopień ze sprawowania wliczany do średniej i mundurki szkolne

Stopnie ze sprawowania wliczane do ogólnej oceny na świadectwie, reforma "wychowania obywatelskiego" i mundurki szkolne, to zmiany, jakie konserwatywny rząd premiera Silvio Berlusconiego postanowił wprowadzić w oświacie.

Włoska Rada Ministrów zatwierdziła w piątek projekt odpowiedniej ustawy, która po uchwaleniu jej przez parlament obowiązywać będzie od nowego roku szkolnego. Ocena ze sprawowania wystawiana jest na świadectwie, ale od 10 lat nie wliczano jej do średniej.

Reklama

Berlusconi powiedział po posiedzeniu rządu, że przywrócenie znaczenia ocenie ze sprawowania "jest ważnym sygnałem", że zamierza się wytoczyć walkę chuligaństwu w szkołach.

Negatywny stopień ze sprawowania może zdecydować o nieprzejściu do następnej klasy, a w szkole średniej, do której we Włoszech uczęszczają uczniowie od 11 do 18 roku życia, może też pociągnąć za sobą sankcje w postaci obniżenia ogólnej punktacji o 5 punktów.

Nowa ustawa pozwoli dyrektorom szkół publicznych na wprowadzenie obowiązku noszenia mundurków szkolnych, które, jak powiedziała minister oświaty Mariastella Gelmini, będą "czynnikiem dyscypliny i równości wśród uczniów". Minister zapewniła, że "nie chodzi o mundurki w starym stylu, lecz szyte zgodnie z modą".

Według wcześniejszych wypowiedzi pani minister, szyciem tych modnych mundurków miałyby się zająć w więziennej spółdzielni krawieckiej "Alice" kobiety odbywające karę pozbawienia wolności w zakładzie penitencjarnym San Vittore w Mediolanie.

Nowy przedmiot wprowadzany zamiast "wychowania obywatelskiego" będzie się nazywał "Obywatel i Konstytucja". Przewiduje się 33 godziny tego przedmiotu w ciągu roku szkolnego i wprowadzenie pod nową nazwą nowych treści. Stopnie z tego przedmiotu również będą wliczane do średniej.

Dowiedz się więcej na temat: rząd | minister | Włochy | mundurki

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje