Reklama

Reklama

Włochy: Śledztwo w sprawie ataku cybernetycznego na prezydenta

Włoska prokuratura i komisja parlamentarna rozpoczynają dziś śledztwo w sprawie zorganizowanego cybernetycznego ataku na prezydenta Sergio Mattarellę. Sprawcom chodziło o rozpowszechnienie fałszywej informacji, że prezydent złamał konstytucję i powinien podać się do dymisji.

Atak przeprowadzono z kilkuset nowo utworzonych kont na Twitterze, wykorzystując serwery w Estonii i Izraelu. Rozpoczął się on 27 maja, gdy prezydent Mattarella nie przyjął kandydatury krytycznego wobec euro prof. Paolo Savony na stanowisko ministra gospodarki. Po kilkunastu godzinach konta zostały zamknięte.

Reklama

Wówczas włoskie media informowały o bezprecedensowej burzy we włoskich mediach społecznościowych i ogromnej popularności wiadomości opatrzonych hasztagiem "Matterella do dymisji".

Śledczy sugerują, że mimo wykorzystania zagranicznych serwerów, atak wykonany został z jednego ośrodka, przypuszczalnie w Mediolanie. 

Jeśli podejrzenia się potwierdzą, byłby to pierwszy we Włoszech przypadek zorganizowanego ataku cybernetycznego z powodów politycznych.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje