Reklama

Reklama

​Włochy: Najnowsze odkrycie w Pompejach. "To zdumiewające"

W Pompejach znaleziono skamieniałe szczątki dwóch ofiar wybuchu Wezuwiusza - poinformowała w sobotę (21 listopada) agencja Ansa. Stopień zachowania odkrycia pozwolił między innymi na ustalenie wieku, płci oraz statusu tych osób. Naukowcy zwracają uwagę na powykręcane dłonie ofiar.

Od ponad wieku nie dokonano tak sugestywnego znaleziska na terenie starożytnego miasta, zniszczonego w wyniku eksplozji wulkanu w 79 roku. - Nadzwyczajne wydarzenie - tak mówią archeolodzy.

Reklama

- To zdumiewające - skomentował włoski minister kultury Dario Franceschini.

- Absolutnie wyjątkowe odkrycie - stwierdził natomiast dyrektor parku archeologicznego w Pompejach Massimo Osanna. Jak zaznaczył, po raz pierwszy od 150 lat udało się odnaleźć tak doskonale zachowane szczątki ofiar wraz z rzeczami, które miały przy sobie w chwili, gdy zostały porwane przez falę gorąca i lawy po erupcji Wezuwiusza.  

Odkrycia dokonano w Civita Giuliana

Włoska agencja wyjaśniła, że odkrycia dokonano kilka dni temu na terenie prowadzonych od trzech lat prac wykopaliskowych pozostałości luksusowej rezydencji o nazwie Civita Giuliana, w odległości 700 metrów od antycznego miasta.

Wykopaliska rozpoczęto tam we współpracy z miejscową prokuraturą, a ich celem było powstrzymanie nielegalnych prac, jakie prowadzili na tym obszarze złodzieje starożytnych grobów i antyków, zostawiając za sobą liczne ślady niszczycielskiej działalności.

W tym samym miejscu w 2018 roku archeolodzy odkopali szczątki trzech koni w zaprzęgu. Tam także odkryto kilka miesięcy temu ścianę pełną fresków. 

"Prestiżowa posiadłość"

Według archeologów była to bardzo prestiżowa posiadłość, z której rozciągał się widok na Zatokę Neapolitańską i wyspę Capri.

Naukowcy informując o nowym odkryciu, którego sugestywne zdjęcie opublikowała Ansa, zwracają uwagę na dłonie leżących ofiar powykręcane zapewne z bólu, gdy ogarnęła je fala gorąca i lawy po wybuchu wulkanu. Obok nich leży też fragment materiału; być może drugi płaszcz albo koc.

Prace na terenie odkrytej na początku XX wieku rezydencji będą kontynuowane, ponieważ według archeologów mogą one przynieść jeszcze wiele zdumiewających niespodzianek. 

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje