Reklama

Reklama

Włochy: Internauci objęci śledztwem za obrazę prezydenta

Prokuratura we Włoszech wszczęła śledztwo wobec 22 osób, podejrzanych o "obrazę honoru i prestiżu" prezydenta Giorgio Napolitano. Osoby te umieściły obraźliwe komentarze na temat 87-letniego szefa państwa w internecie.

Przedmiotem śledztwa, prowadzonego od maja zeszłego roku przez prokuraturę w Salerno (na południu kraju), są dziesiątki tzw. postów zamieszczonych wtedy jako uwagi do masowo czytanego od lat blogu założyciela Ruchu Pięciu Gwiazd, niegdyś komika, Beppe Grillo. Było to na niecały rok przed wejściem jego populistycznego, występującego przeciwko całej klasie politycznej ruchu do parlamentu.

Reklama

Falę komentarzy internautów wywołał wpis Grillo, który użył w swym blogu obraźliwego określenia pod adresem sędziwego prezydenta. Prokuratura poinformowała, że nie został on objęty dochodzeniem. Skoncentrowało się ono na autorach postów, którzy poparli Beppe Grillo i użyli licznych wulgarnych sformułowań wobec Napolitano.

Śledczy zlecili przeprowadzenie postępowania wyjaśniającego i zidentyfikowanie internautów włoskiej policji pocztowej, która między innymi zajmuje się tropieniem przestępczości w internecie.

Po wielomiesięcznym dochodzeniu, w trakcie którego uzyskano też dostęp do międzynarodowych serwerów, funkcjonariusze policji pocztowej przekazali prokuraturze listę autorów komentarzy.

Prokuratura ogłosiła, że przesłała akta sprawy ministerstwu sprawiedliwości i czeka na jego zgodę na kontynuowanie postępowania.

Dowiedz się więcej na temat: Włochy | internauci

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne