Reklama

Reklama

Włochy: Dno jeziora pełne niewybuchów

Dziesiątki niewybuchów z czasów II wojny światowej leżą na dnie jeziora Albano, ponad którym wznosi się podrzymskie miasteczko Castel Gandolfo z papieską letnią rezydencją. Włoski dziennik "Il Messaggero" zauważył, że jest tam prawdziwe podwodne pole minowe.

Według gazety, która na swojej stronie internetowej pisze o "alarmie w Castel Gandolfo", ładunki znajdują się na głębokości zaledwie półtora metra i są łatwo dostrzegalne podczas nurkowania.

Nad Albano, gdzie jest też miasteczko o tej samej nazwie, wypoczywają tłumy turystów; kąpią się, pływają kajakami i rowerami wodnymi, spacerują po molo. Dziennik przytacza wypowiedź eksperta z włoskiego wojska, który twierdzi, że na piaszczystym dnie leżą bomby. Jest też granat - dodał.

Reklama

"Z całą pewnością muszą zostać usunięte i zdetonowane" - podkreślił.

Zauważa się, że ten groźny "arsenał" nie jest chroniony ani zabezpieczony, choć o tym, że wojenne niewybuchy mogą znajdować się również na brzegu, dyskutuje się od lat.  Tylko z części tego terenu ładunki usunięto, a prace te zostały przerwane. W ciągu 12 lat z okolic jeziora wywieziono ponad 50 tysięcy ładunków pochodzących z czasów intensywnych bombardowań, prowadzonych w tym rejonie przez aliantów podczas walk z Niemcami.

Wprowadzony w związku z zagrożeniem wybuchem zakaz żeglugi i połowu w pasie 30 metrów od brzegu nie jest przestrzegany.

Problem polega zaś głównie na tym, że nie oznaczono strefy, z której wybuchy usunięto od tej, gdzie dalej one są.

Ostatnio zaś ludzie kąpią się wśród bomb - konkluduje dziennik.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy