Reklama

Reklama

Władimir Putin: Kontakty polsko-rosyjskie mogłyby być bardziej produktywne

- ​Trudne kwestie w relacjach Rosji i Polski można rozwiązać działając na zasadzie pragmatyzmu i uwzględniania interesów obu stron. Rosja opowiada się za takim konstruktywnym podejściem - powiedział we wtorek prezydent Władimir Putin, który przyjął na Kremlu listy uwierzytelniające od nowego ambasadora RP Krzysztofa Krajewskiego.

Rosyjski prezydent ocenił, że kontakty między jego państwem a Polską "mogłyby być bardziej produktywne i merytoryczne". Zwrócił uwagę, że oba kraje leżą nad Bałtykiem.

- Trudne kwestie, które nagromadziły się w relacjach dwustronnych, można bez wątpienia rozwiązywać, działając na podstawie pragmatyzmu i uwzględniania interesów obu stron. Opowiadamy się właśnie za takim konstruktywnym podejściem - powiedział Putin.

Putin krytycznie o sankcjach. "Motyw polityczny"

Jego komentarz do relacji między Warszawą a Moskwą padł podczas realizacji procedur wokół przyjęcia nowego ambasadora Rzeczpospolitej. Krzysztof Krajewski, wraz z 22 innymi przedstawicielami obcych państw, wręczyli listy uwierzytelniające prezydentowi Rosji. W ten sposób rozpoczęli oficjalnie misję w tym kraju.

Reklama

Putin w wystąpieniu przed ambasadorami zapewnił, że Rosja jest gotowa do wzajemnie korzystnego partnerstwa na arenie międzynarodowej i do współpracy "na zasadach równoprawności i nieingerowania w sprawy wewnętrzne". Krytykował przy tym "sankcje umotywowane politycznie".

Ocenił, że sytuacja na świecie jest nadal niestabilna i komplikuje się. Wymienił pandemię koronawirusa, która - jak mówił - "zadała nam wszystkim wielkie szkody", a także zagrożenie terrorystyczne. - Nie mniejszy niepokój wywołuje degradacja systemu stabilności strategicznej i kontroli zbrojeń - podkreślił Putin.

Mówiąc zaostrzaniu się dawnych konfliktów regionalnych, wyraził zaniepokojenie nagłą eskalacją na Bliskim Wschodzie. Zdaniem rosyjskiego prezydenta obie strony konfliktu izraelsko-palestyńskiego powinny zaprzestać przemocy.

Krzysztof Krajewski, który objął polską ambasadę w Rosji, w latach 2005-2010 reprezentował nasz kraj w Azerbejdżanie, a ponadto między 2014 a 2018 pełnił takie obowiązki w Bułgarii. Ponadto dwukrotnie był dyrektorem Protokołu Dyplomatycznego Ministerstwa Spraw Zagranicznych (2010-2014 oraz 2018-2021).

Dyplomata ocenił, że wypowiedź prezydenta Rosji to "pozytywny sygnał dla relacji z Polską". - On jest absolutnie jest zgodny z postrzeganiem naszych relacji przez Polskę. Wysłuchałem tych słów z nadzieją, że one są sygnałem ze strony rosyjskiej dla budowania właśnie tych pragmatycznych, równoprawnych relacji polsko-rosyjskich - wskazał Krajewski.

Będzie czwarta rosyjska szczepionka

Putin podczas przemówienia zapowiedział także wprowadzenie do użytku czwartej rosyjskiej szczepionki przeciw COVID-19, co - według jego słów - nastąpi wkrótce.

Ceremonia na Kremlu była pierwszą w 2021 roku, gdy w Moskwie wręczono listy uwierzytelniające. Zwykle organizowane są one kilka razy w roku. W 2020 roku Putin przyjął dokumenty od nowych ambasadorów tylko dwa razy: w lutym, jeszcze przed wybuchem pandemii koronawirusa oraz pod koniec listopada zeszłego roku.


Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy