Reklama

Reklama

WKS: Starcia policji ze zwolennikami Ouattary

Co najmniej 5 osób zginęło w starciach zwolenników Alassane Ouattary i sił bezpieczeństwa kontrolowanych przez jego rywala Laurenta Gbagbo, w sobotę i niedzielę w Abidżanie na południu Wybrzeża Kości Słoniowej.

Reklama

- Uzbrojeni mężczyźni w wojskowych mundurach otworzyli ogień do grupy ludzi, zabijając troje z nich. Widziałem ich ciała - powiedział w rozmowie z agencją Reutera świadek zdarzenia Ladji Traore, w Abobo, dzielnicy Abidżanu zamieszkałej głównie przez zwolenników Ouattary.

Reklama

Jest on uznawany przez społeczność międzynarodową za faktycznego zwycięzcę wyborów prezydenckich z 28 listopada ub. roku. Wyniku tego nie uznał Laurent Gbagbo, który odmawia ustąpienia ze stanowiska.

W sobotę w starciach z siłami bezpieczeństwa zginęli co najmniej dwaj zwolennicy Ouattary. Do tłumienia demonstracji użyto ostrej amunicji i gazu łzawiącego.

Wcześniej Ouattara przekonywał mieszkańców WKS, że nie powinni oczekiwać rozwiązania patowej sytuacji w kraju od afrykańskiej dyplomacji. Namawiał ich do rozpoczęcia rewolucji na wzór egipski, dzięki której Laurent Gbagbo zostanie odsunięty od władzy.

Wg stanu z końca stycznia w kraju zginęło 271 osób - poinformował rzecznik misji pokojowej ONZ na Wybrzeżu Kości Słoniowej (ONUCI) Kenneth Blackman.

Dowiedz się więcej na temat: Kości

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama