Reklama

Reklama

Wirus ptasiej grypy wśród ludzi. Komunikat WHO

Istnieje niewielkie ryzyko, że wirus ptasiej grypy A(H5N8) będzie przenosił się z człowieka na człowieka - oceniła Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). Kilka dni temu w Rosji zarejestrowano pierwsze przypadki przejścia tego wirusa z zakażonych ptaków na ludzi.

Jak przekazała WHO w komunikacie, do tej pory w Rosji A(H5N8) zakaziło się siedem osób, które przechodzą infekcję bezobjawowo. Wcześniej ognisko A(H5N8) wykryto na fermie drobiu w obwodzie astrachańskim na południu kraju.

"Wszystkie te osoby pozostają pod obserwacją i żadna z nich nie wykazuje objawów choroby. Bazując na obecnej wiedzy, oceniamy, że ryzyko transmisji tego wirusa ptasiej grypy z człowieka na człowieka jest małe" - podała WHO.

Odradziła zarazem w tym kontekście specjalne kontrole podróżnych lub ograniczenia podróży i handlu z Federacją Rosyjską.

Reklama

Czytaj także: Pierwsze przypadki zakażeń ludzi nowym wirusem ptasiej grypy

Ogniska A(H5N8) wśród drobiu lub dzikiego ptactwa odnotowano w zeszłym roku poza Rosją także w Wielkiej Brytanii, Bułgarii, Czechach, Egipcie, Niemczech, Iraku, Japonii, Kazachstanie, Holandii, Polsce, Rumunii oraz na Węgrzech.

Inny szczep wirusa ptasiej grypy H1N1, który przenosił się na ludzi, wywołał w latach 2009-2010 pandemię. Ludzie przechodzili chorobę łagodnie, jednak dla drobiu była ona śmiertelna. 

Rozlicz pit online już teraz lub pobierz darmowy program


Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy