Reklama

Reklama

Wielka Brytania: Z Afganistanu ewakuowano mężczyznę z zakazem przylotu

​Afgańczyk objęty zakazem lotów do Wielkiej Brytanii został do niej sprowadzony w czasie ewakuacji z lotniska w Kabulu. Mężczyzna został uznany za osobę mogącą zagrozić bezpieczeństwu dotarcia do Wielkiej Brytanii.

Osoba, której personaliów nie ujawniono, znajduje się na liście objętych zakazem lotów do Wielkiej Brytanii. Lista ta ma na celu zablokowanie osobom uważanym za zagrożenie dla bezpieczeństwa możliwości dotarcia do Wielkiej Brytanii.

Nie mogą go odesłać

Tymczasem jedną z takich osób sprowadzono brytyjskim samolotem wojskowym z Kabulu do Birmingham. Informację tę jako pierwsza podała stacja Sky News, ale później brytyjski rząd potwierdził ten fakt.

Nie wyjaśniono jednak, czy osoba ta została zatrzymana. Sky News wskazała, że nawet jeśli stanowi ona zagrożenie, brytyjski rząd nie będzie mógł teraz jej odesłać wskutek zawieszenia lotów.

Reklama

Próbują się podszywać

Według Sky News, wyższy rangą urzędnik straży granicznej poinformował w poniedziałek posłów, że pięć osób z listy objętych zakazem lotów próbowało opuścić Afganistan podczas prowadzonej przez brytyjskie wojsko ewakuacji i cztery z nich zostały zatrzymane, przy czym jedna z nich dopiero na lotnisku we Frankfurcie. Piątą osobą była ta, która ostatecznie przedostała się do Birmingham.

Brytyjscy urzędnicy na lotnisku w Kabulu ostrzegają przed wzrostem liczby przypadków podszywania się pod inne osoby, fałszowania dokumentów i podrabiania paszportów. Jak wskazują, istnieje realne ryzyko, iż Państwo Islamskie będzie starało się wykorzystać program ewakuacji byłych afgańskich tłumaczy i innych lokalnych pracowników brytyjskiego wojska, by wysłać do Wielkiej Brytanii swoich bojowników.

Zagrożenie zamachem

Podejmowane są działania w celu sprawdzenia każdego wniosku pod względem bezpieczeństwa, ale istnieje również pilna potrzeba przyspieszenia ewakuacji z lotniska w Kabulu, póki jeszcze jest ona możliwa. W związku z tym pojawiają się obawy, iż kontrole bezpieczeństwa mogą być mniej dokładne.

ZOBACZ: Dworczyk: Pojawiają się informacje o możliwych zamachach przy lotnisku

Istnieje również obawa, że Państwo Islamskie spróbuje wziąć na cel brytyjskich żołnierzy prowadzących ewakuację, umieszczając zamachowca-samobójcę w tłumie zgromadzonym przed lotniskiem.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje