Reklama

Reklama

Wielka Brytania: Referendum ws. UE w przyszłym roku?

Premier Wielkiej Brytanii David Cameron chce zorganizować referendum ws. wyjścia z Unii już w przyszłym roku - podaje "The Guardian".

Cameron od dawna mówił, że chce wynegocjować z Brukselą nowe warunki członkostwa, a potem zwrócić się do Brytyjczyków o ich zaakceptowanie. Ale dotąd mówiło się o późniejszej dacie. Premierowi chodzi o luźniejszy związek ze Wspólnotą.

Według jego postulatów kraje spoza strefy euro nie byłyby odstawiane na bok przy ustalaniu zasad wspólnego rynku, siła parlamentów narodowych zostałaby wzmocniona w stosunku do Brukseli, a Londyn mógłby ograniczyć dostęp imigrantów unijnych do zasiłków.

Zdaniem komentatorów Cameron może o to wystąpić wcześniej niż sądzono. "The Guardian" pisze bowiem, że premier chce zdążyć przed 2017 rokiem, bo w Niemczech i we Francji jest to rok wyborczy. A negocjacje w cieniu kampanii zawsze są trudniejsze. Pierwsze rozmowy z Unią zaczęłyby się jeszcze w tym roku.

Reklama

Wielka Brytania potrzebuje Europy

Sprawie negocjacji komentarz poświęca też "The Times".

Gazeta pisze, że Wielka Brytania musi mówić liderom unijnym nie o tym co chce dla siebie wydrzeć, ale o tym jak wszystkie stolice skorzystałby na większej elastyczności Unii.

"Zwycięstwo Camerona zaskoczyło europejskich liderów. Teraz wiedzą oni, że premier ma mandat by zmienić warunki brytyjskiego członkostwa" - pisze dziennik. I dodaje, że liderzy Unii powinni brać pod uwagę postulaty Londynu.

"Europa potrzebuje Wielkiej Brytanii tak jak Wielka Brytania potrzebuje Europy"- czytamy w Timesie.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje