Reklama

Reklama

Wielka Brytania: Policjant okazał się neonazistą

22-letni funkcjonariusz londyńskiej policji metropolitalnej został uznany za winnego członkostwa w zakazanej neonazistowskiej organizacji. Będzie on pierwszym brytyjskim policjantem skazanym za przestępstwa o charakterze terrorystycznym.

Reklama

Oprócz członkostwa w Akcji Narodowej (NA), zdelegalizowanej w 2016 r. organizacji neonazistowskiej, Benjamin Hannam z północnego Londynu został uznany za winnego podania nieprawdziwych informacji, gdy ubiegał się o pracę w policji, oraz posiadanie dokumentów terrorystycznych szczegółowo opisujących walkę na noże i tworzenie ładunków wybuchowych. Wyrok w procesie zostanie ogłoszony 23 kwietnia.

Reklama

Hannam został przyjęty do londyńskiej policji metropolitalnej w 2018 r. i przez prawie dwa lata pracował jako funkcjonariusz zajmujący się monitorowaniem osób objętych dozorem policyjnym. Został zawieszony w marcu zeszłego roku po wykryciu jego wcześniejszej działalności w grupach neonazistowskich i aresztowaniu go.

Detektywi odkryli jego zaangażowanie w NA w lutym 2020 r. po wycieku bazy danych członków skrajnie prawicowego forum internetowego Iron March. Zapisał się na forum, gdy w marcu 2016 r. dołączył do londyńskiego oddziału Akcji Narodowej. Pierwsze znane kontakty Hannama z tą organizacją miały miejsce na początku 2016 r., na kilka miesięcy przed jej delegalizacją, ale już po zakazie nadal utrzymywał on związki z nią, a następnie z nowo powołanym odłamem o nazwie NS131, który w 2017 r. również został zakazany.

Policjant zaprzeczył zarzutom

Hannam podczas procesu zaprzeczył wszystkim zarzutom, mówiąc, że choć regularnie uczęszczał na spotkania grupy, nigdy nie był członkiem NA. Twierdził, że interesowały go "wizerunek i estetyka faszyzmu", ale nie był rasistą i w rzeczywistości sprzeciwiał się, gdy inni członkowie grupy wyrażali takie poglądy. Dodawał, że bardzo chciał zaimponować starszym członkom NA, ale jego związek z grupą zakończył się, zanim zaczął pracować dla policji.

W trakcie przeszukania jego domu po aresztowaniu znaleziono szereg materiałów o charakterze ekstremistycznym, w tym kolekcję nazistowskich plakatów propagandowych na ścianie jego sypialni.

Londyńska policja metropolitalna poinformowała, że dokonała przeglądu pracy Hannama w jej szeregach i nie znalazła żadnych dowodów na to, że na jego działania miała wpływ jakakolwiek ekstremistyczna ideologia.

Przekaż 1 proc. na pomoc dzieciom - darmowy program TUTAJ

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama