Reklama

Reklama

Wenezuela: Prezydent przedłużył stan wyjątkowy w gospodarce o 3 miesiące

Prezydent Nicolas Maduro przedłużył w piątek o trzy miesiące stan wyjątkowy w gospodarce. Decyzja ta, jak podkreślił, jest odpowiedzią na "spisek zawiązany przez kraje OPEC oraz USA w celu odsunięcia od władzy lewicowego rządu Wenezueli".

W swym telewizyjnym orędziu do narodu Maduro podkreślił, że stan wyjątkowy w gospodarce będzie obowiązywać w maju, czerwcu i w lipcu, "aż do odzyskania przez wenezuelską gospodarką pełnych mocy produkcyjnych".

Stan wyjątkowy w sferze gospodarczej, który pozwala na okresowe korzystanie z zasobów sektora prywatnego dla zapewnienia zaopatrzenia ludności, został wprowadzony w Wenezueli na podstawie dekretu prezydenckiego w styczniu b.r. na dwa miesiące. W marcu został przedłużony o kolejne 60 dni.

Aby dekret prezydenta stał się prawomocny, musi uzyskać aprobatę parlamentu, "co jest raczej mało prawdopodobne" - zaznacza agencja AFP.

Reklama

W środę w kilku miastach Wenezueli odbyły się wielotysięczne demonstracje. Ich uczestnicy domagali się referendum w sprawie odwołania lewicowego prezydenta.

W ocenie wywiadu amerykańskiego istnieje duże prawdopodobieństwo, że Nicolasowi Maduro nie uda się dotrwać do końca kadencji - pisze agencja Reutera. Ryzyko, że Wenezuela pogrąży się w chaosie politycznym jest wysokie.

Spór polityczny zaostrza pogłębiający się kryzys gospodarczy. W dużej mierze jest to rezultat rekordowo niskich cen ropy, głównego towaru eksportowego Wenezueli, na światowych rynkach.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje