Reklama

Reklama

Węgry: Przedłużono stan kryzysowy w związku z imigrantami

Rząd Węgier zdecydował o przedłużeniu do 7 marca 2018 r. stanu kryzysowego spowodowanego masową imigracją - poinformował w środę rzecznik rządu Zoltan Kovacs.

Kovacs oświadczył, że latem potwierdziło się, iż na skutek masowej imigracji w Europie wzrosło zagrożenie terrorystyczne i dlatego w celu zapewnienia bezpieczeństwa Węgrom nadal konieczne jest wzmożone nadzorowanie granicy.

Reklama

Stan kryzysowy spowodowany masowym napływem migrantów obowiązuje na Węgrzech od 2015 r. Węgry były wtedy głównym krajem tranzytowym dla uchodźców i migrantów usiłujących dotrzeć do Europy Zachodniej. Do czasu wzniesienia przez władze węgierskie ogrodzenia na granicach z Serbią i Chorwacją w 2015 r. do kraju przedostało się w drodze do bogatszych państw UE ponad 378 tys. migrantów.

Obecnie napływ uchodźców radykalnie zmalał, ale wciąż pewna ich liczba przedostaje się na Węgry, głównie przez granicę z Serbią.

Pod koniec marca na Węgrzech weszła w życie ustawa, zgodnie z którą osoby ubiegające się o azyl muszą w razie stanu kryzysowego czekać na rozpatrzenie wniosku w strefach tranzytowych na granicy. Ponadto na jej mocy cudzoziemcy przebywający nielegalnie na Węgrzech mogą być zatrzymywani nie tylko w pasie 8 km od granicy - jak wcześniej - ale na całym terytorium kraju. W takim przypadku są doprowadzani na granicę.

Według najnowszych danych biura premiera, od początku roku ponad 730 osób nielegalnie przekroczyło granicę Węgier. W tym czasie wniosek o azyl złożyło 2456 osób, głownie z Afganistanu.

Z Budapesztu Małgorzata Wyrzykowska

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy